Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

O mne » Po 5 rokoch
Po viac ako piatich rokoch

20.8.2015

Dnes po viac ako piatich rokoch existencie tejto stránky a každodennej práce so psíkmi a ich majiteľmi mám akúsi potrebu bilancovať. Každé stretnutie, každý majiteľ a jeho psík je pre mňa ďalšou a ďalšou skúsenosťou. Za ten čas mi ich prešli rukami stovky ...

Stránku neustále dopĺňam o nové príspevky, ktoré môžu byť užitočné a inšpirujúce pre vás, milí návštevníci. Popri stránke funguje i profil na facebooku s fotkami a videami zo stretnutí s mojimi „pacientmi“ (a nemyslím tým psíkov).

Videá na fb nie sú návodom, pretože svojím rozsahom nemôžu kopírovať celý príbeh a celý problém, ale určite sú pre mnohých inšpiráciou, pomôckou pri riešení svojho problému alebo popudom kontaktovať ma, stretnúť sa a vyriešiť vlastný problém. Pretože každý problém je špecifický z jednoduchého dôvodu: každý psík a každý človek je jedinečný, ich vzájomná interakcia je nekopírovateľná a aj riešenie musí byť originálne v detailoch, aj keď za použitia všeobecne platných princípov.

Čo ma však za ten čas najviac potešilo, je, že sa objavujú aj ďalšie stránky, ktoré sa zameriavajú na pomoc pri výchove psíkov, rozlišujú medzi výchovou a výcvikom psíka a robia tak neoceniteľnú službu osvete o novom „zamestnaní“ dnešných psíkov – už to nie sú len služobné a poľovné psy, ktoré musia reagovať v sekunde. Sú to spoločníci, členovia rodín vo zvieracej podobe a aby dokázali túto náročnú úlohu splniť, aj práca s nimi musí byť zákonite iná ako doteraz.

Ich reakcie nemusia prísť v sekunde, ale ich správanie musí byť prijateľné pre všetkých ľudských členov rodiny, spoľahlivé a konzistentné v každej chvíli a dlhodobo. Musia vedieť riešiť rôzne životné situácie, vyhodnocovať a správne sa rozhodnúť, nie mechanicky plniť povely, ktoré sme ich nadrilovali.

Nie je to ich rozhodnutie byť spoločníkmi. Do tejto roly sme ich obsadili my ľudia, a preto je našou povinnosťou naučiť ich novému chovaniu a novým schopnostiam. Musíme ich naučiť, aby vedeli s nami žiť v byte, dome a robili nám radosť, nie trápenie.

Ich mozog má dostačujúci potenciál na zvládnutie novej úlohy. Príčina, kde to často viazne, je v nás ľuďoch – nevieme sa s nimi dorozumieť, vymysleli sme pre nich ľudský systém povelov a divíme sa, keď veci nejdú podľa našich predstáv.

Ich komunikačným nástrojom je však reč tela, tej rozumejú, s tou schopnosťou sa narodili, nepotrebujú sa učiť nový jazyk. Musíme sa ho naučiť my (aj náš mozog je dostatočne dimenzovaný na zvládnutie tohto jazyka), ponúknuť im ho v bežných i ťažkých situáciách a oni sa nám odvďačia ochotou porozumieť a reagovať aj na náš ľudský výmysel – slovné povely.

Odkedy používam a učím ľudí používať reč tela v kombinácii s povelmi, neprestávam sa diviť (a spolu so mnou i majitelia psíkov) jednoduchosti mnohých problémov.

Medzitým sme touto cestou a novým prístupom dostali na prijateľnú úroveň i život a správanie našej problematickej fenky (nestabilné nervy, plachosť a strach zo zvukov, čítaj tu), ktorá stojí za mojím rozhodnutím pomáhať ľuďom a ich psíkom profesionálne.

Stal sa z nej priateľský, pokojný pes. Je spoľahlivá a trpezlivá pri výchove ostatných psíkov a za našej prítomnosti zvláda aj petardy aj búrky. Nebude dokonalá, nebude vyrovnaná, bude neistá a v určitých situáciách bude potrebovať našu pomoc na ich zvládnutie (hm, tie petardy, tie búrky .... postrach pre mnohých psíkov aj ich ľudí), ale prežíva pokojné roky - dnes už má takmer 11 - a dôstojne s veľkou ochotou a šikovnosťou plní svoju životnú úlohu ako ostatné „lepšie geneticky vybavené“ psíky.

Takže stále platí, že ...

pomáham pri riešení nezhôd v súžití rodiny a jej psíka priamo vo vašej domácnosti, učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkovi, ako ho vychovávať a doviesť k disciplíne a slušnému správaniu prirodzeným spôsobom a v jeho najprirodzenejšom prostredí u vás doma. Je to najefektívnejší spôsob ako zistiť príčiny nesúladu a nájsť riešenie.

Ak vás to oslovilo, pretože máte nejaký konkrétny problém so správaním psíka a nenašli ste riešenie na tejto stránke, alebo ho neviete praktizovať, zavolajte mi a dohodneme si osobné stretnutie.

NTkzODA0Y