Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Postrehy z praxe » Skákanie na ľudí
Skákanie na ľudí i iných psíkov

Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na nich, na návštevu, na človeka na vychádzke či iné psíky. Skákanie na ľudí alebo na psy je drzé, neusmernené chovanie a každý vyrovnaný pes sa voči tomu ohradí. Len človek sa nevie správne a zrozumiteľne ohradiť.

Tu vám nepomôže výcvik, ale výchova. Je to presne ten istý rozdiel ako u detí - škola vám nevychová z dieťaťa slušného človeka, len mu dá vzdelanie a jadro výchovnej časti zostáva na rodine a rodičoch. Takisto môžete naučiť psíka milión rôznych kúskov, akékoľvek povely, ale ak ho nevychováte k slušnému správaniu, psík vám vykoná povel s radosťou a ešte s väčšou sa vráti k pôvodnej neželanej činnosti. Ľudia používajú najmožnejšie i najnemožnejšie metódy na elimináciu skákania, dobrý je vtedy každý „babský recept“.

Skúste však použiť reč tela, je to zvierací jazyk, a začnete ich vychovávať. Oni sa medzi sebou dorozumievajú hlavne telom a duševnou silou.

No a na to je potrebné, aby ste správne rozumeli, čo v ich reči znamená skákanie na iného, či už psa alebo človeka:

je to drzé útočenie na osobný priestor jedinca, ktoré sa medzi psíkmi toleruje maximálne do 4.mesiaca veku nespratníka.

Neskôr už nie a takisto nie ani z dôvodu rozrušenia alebo prílišného nadšenia, čo sú veľmi časté príčiny tohto správania sa u mladých či výchovne nepodchytených jedincov. Psíky prirodzene vyžadujú okolo seba pokoj a aj si ho pokojom nárokujú. Keby ste videli viac psíkov vo vzájomnej interakcii, videli by ste, aké rôzne nástroje na upozornenie o nevhodnom chovaní chuligána/rozšantenca či dokonca jeho elimináciu používajú.

V prvom rade je to zamrznutie v pohybe a upokojovanie pokojom svojho tela. Tento nástroj vedia použiť šteniatka, mladé i už dospelé psíky. I keď treba povedať, že je to nástroj veľmi pokojný a skôr ho používajú staršie či psychicky vyspelejšie a vnútorne vyrovnanejšie jedince alebo jedince zvyknuté na vzájomný kontakt medzi sebou. Nie také, ktoré sa na vychádzku či do interakcie dostanú raz za mesiac či dokonca rok a život prežívajú len na dvore.

Iné, drsnejšie psie spôsoby na tomto mieste spomínať nebudem, pretože ich ľudia viac poznajú, aj keď im nie celkom rozumejú.Takže, ak budete vyvíjať aktivitu/činnosť na upokojovanie, nepochodíte. Vidíte v tom ten logický nezmysel? Aktivitou nemôžete uviesť do pokoja.

Ja používam reč tela (odpozeranú z ich správania medzi sebou), čiže spravím psíkovi to, čo mi robí on:

Psík na mňa vyskočí, ja na pár sekúnd zamrznem (je to signál nespokojnosti), natočená k nemu bokom až chrbtom. Ak toto nezaúčinkuje do pár desiatok sekúnd ako výraz mojej nespokojnosti, pokojným pol krokom vykročím proti nemu. Čiže nabúram sa do jeho osobného priestoru.

Psík sa zvyčajne zarazí (lebo som použila jeho reč, nie moju ľudskú) a sleduje ma. Vyskočí znovu, ja zase pokojne proti nemu a čakám na reakciu. Bez pohľadu naň, bez slova.

Garantujem vám, že po 2-3 vykročeniach ako reakcii na jeho výskok s tým prestane a ustúpi z môjho priestoru. Pochopí, že viem, čo robí (rozprávame jedným jazykom) a viem to účinne zastaviť. A nielenže ho zastavím, ale mu začnem vštepovať pokoj a slušné správanie namiesto nadšenia a rozrušenia.

Ak ide o vašu návštevu, tá musí spraviť to isté (alebo vy za ňu). Ak bude psíka povzbudzovať svojím záujmom oň (v jeho jazyku je to útok čiže psychická slabosť), predklonom, rečou, dotykom či pohľadom, koleduje si o drzé chovanie psíka voči nej.

Buď to zastavíte vy alebo, ak sa to návšteva chce naučiť, budete jej dávať pokyny. Nech na psíka nereaguje pohľadom, slovom ani dotykom. Nech spraví pol krok, veľmi pomaly a pokojne, proti psíkovi a drží sa pokynov o nekontaktovaní (žiadny očný ani slovný prejav). O chvíľu psík ustúpi a bude čakať, kto si ho kedy všimne. Čas, kým sa dostaví výsledok / ústup psíka, je rôzny, v závislosti od povahy psíka.

Ak to chcete spraviť za návštevu vy, čo by ste aj mali, ona to nie je povinná vedieť, nech sa drží vašich pokynov o nekontaktovaní a vy pomaly pristúpite odzadu alebo zboku k psíkovi a dôrazne, bez slova, sa ho rázne dotknete napnutými prstami do boku, slabín či krku a zamrznete v pohybe. To je simulácia dospelej psej papule a jej zubov.

Psy sa za šiju neupozorňujú, to patri šteňaciemu veku a komunikácii mamy so svojím šteniatkom, oni sa štípu zubami alebo drgajú papuľami a robia dominantné pózy. Ten dotyk musí byť krátky, rýchly a dôrazný, nepripúšťajúci diskusiu. A vzápätí dominantný pohľad a pokoj s vyčkaním na reakciu mozgu (1 sekunda pri malom plemene, 3 sekundy pri strednom a veľkom). 

Na slová zabudnite, v tej chvíli používate oveľa zrozumiteľnejší a dominantnejší nastroj ako sú ľudské slová. Tie fungujú, len keď je mozog v kľude, no v rozrušení, nadšení, strachu, neistote, nie sú účinné. Mozog v takom stave reaguje len na to, čo pozná od prírody, nie na naučené veci. Keď sa dostane do kľudu, slová opäť fungujú.

Ak vám tento dotyk nezaúčinkuje, dôvodom je vaša neistota pri ňom alebo bol príliš slabý či silný, neistý a nepresvedčivý. Treba mať naň cvik. Takýmto spôsobom psíkovi vysvetlíte, že jeho drzé chovanie nie je na mieste a ono postupne uhasne, vašou účinnou kontrolou a vekom, samozrejme. Ale len vek to nespraví.

Ja sa na tejto stránke venujem hlavne výchove, a to spôsobom prirodzeným a zrozumiteľným pre psíka, založeným na jeho prirodzenej komunikácii.

Väčšina publikácii a kynológovia sa venujú len výcviku. No výchovou dosiahnete u psíka spontánne správne chovanie – také, ktoré si želáte v daných situáciách, kým povelmi ho dovediete len k ich vykonaniu, no nie k poznatku, že to principiálne nemá robiť. Takže skúste sa na to začať pozerať inými očami a žiadať od vášho psíka želané chovanie telom, dôsledne v každej situácii.

A to ešte len uvidíte, ako si budete spolu rozumieť - bez slov, pretože sa dostanete na spoločnú komunikačnú vlnu, kedy sú slová zbytočné. Svoje spoločné chvíle si začnete užívať úplne novým a bezkonkurenčným spôsobom.

No a keď chcete odčerpať prebytočnú energiu jeho mozgu, trénujte povely, učte ho nové veci, rôzne kúsky a triky. Verte, že to ocení ako skvelú zábavu z vašej strany.

Ak by vám niečo z uvedeného nefungovalo alebo je niečo z toho pre vás nezrozumiteľné, dohodnite si osobné stretnutie.

Každý psík je individuálny a sú aj iné zrozumiteľné spôsoby, ako mu skákanie vyhodiť z hlávky. Aj keď tento je na väčšinu psíkov najúčinnejší a najrýchlejší.

OTE1YjlmZD