Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Šteniatko » Výber psíka a čo s tým súvisí
Ideálny psík pre nás

Už ste sa pevne rozhodli, že vo vašej domácnosti nájde svoj domov aj psík. Čaká vás ďalšia náročná úloha – vybrať si toho ideálneho.

Je dôležité, aby ste sa priblížili predstavám všetkých členov rodiny, deťom, starým rodičom  či iným zvieracím členom vo vašej domácnosti. Toto všetko musí byť určujúce, aby psík nenarušil chod domácnosti a nebol len zdrojom problémov, ktoré ste nikdy predtým nepoznali.

Čo v žiadnom prípade neberte do úvahy:

módne trendy - teraz letí toto plemeno, aj my si ho kúpime!

Čo všetko by malo ovplyvniť vaše rozhodnutie:

Aktivity v rodine

  • ak žijete pokojne, nie je rozumné zaobstarať si príliš dynamického a temperamentného psa, ktorému nebudete stačiť a on nebude mať kde vybiť svoju energiu. Bude sa nudiť a energiu si bude vybíjať na ničení predmetov v byte, štekaním, pažravosťou a obťažovaním všetkých, ktorí sa mu dostanú do  blízkosti.  Ale ak neustále podnikáte akcie, výlety, športujete a žijete aktívnym životom, psík sa môže zúčastňovať všetkého s vami a vtedy je dobré priniesť si psíka aktívneho, temperamentného, pre ktorého nebude útrpná už len vychádzka na ulicu.

Malé deti, starí rodičia

  • malé deti v rodine si vyžadujú z vašej strany zvýšenú pozornosť a neustály dozor, keď sú pri psíkovi. Musíte ich naučiť ako so psíkom správne zaobchádzať a psíka naučiť, že aj deti musí rešpektovať a nie sú to hračky na obhrýzanie. Takisto deťom musíte vysvetliť, že psík nie je hračka, ale že ho dokonca musia aj cvičiť, aby sa hierarchické pozície správne nastavili. K deťom je vhodné šteniatko kvôli veľkosti a temperamentu, ale nemusí robiť problémy ani starší vyrovnaný psík pokojnej tolerantnej povahy. Starí rodičia v spoločnej domácnosti vyžadujú pokojnú atmosféru a šteniatko alebo aktívneho a dynamického mladého psa by nemuseli psychicky zvládať. Tiež im treba vysvetliť, že rozmaznávanie a prekrmovanie psíkovi nepomôže, ale ublíži a nenahrádza správne vedenie a vyžadovanie disciplíny v domácnosti.

Veľkosť psíka a starostlivosť o srsť

  • je dostatok veľkých i malých plemien na výber, takže nie ste ničím obmedzení. Nedajte sa oklamať nádherou šteniatka v danej chvíli. Ak ide o veľké plemeno, už o pár mesiacov vás zavalí nárokmi na pohyb, aktivity, finančnú náročnosť krmiva, priestor a jeho veľkosť môže ohroziť, i keď neúmyselne, malé deti, či starých rodičov, ktorí ho nezvládnu a váš byt, či malá záhradka sa zrazu stanú nedostačujúcimi. Nie je nič horšie ako sa dopracovať k jedinému riešeniu - dať psíka preč, pretože mu neviete zabezpečiť potrebné podmienky na šťastný život. Niektoré plemená majú dlhú srsť a vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Ak nie ste typ, ktorí zvládne každodenné vyčesávanie a ostatné potrebné úpravy v predpísaných intervaloch, nedajte sa v žiadnom prípade okúzliť dlhosrstým plemenom. Počítajte však s tým, že aj krátkosrsté plemená vyžadujú starostlivosť, nie však tak často, a ide len o kefovanie a kúpanie. Každodenná hygiena v byte je však nevyhnutná, ak je psík celodenne chovaný vo vnútri a navyše, ak máte malé deti.

Psíka alebo fenku

  • väčšina ľudí sa prikloní k psovi, pretože odpadajú problémy s háraním fenky a nežiaducimi prípadnými šteniatkami. Rátajte však s tým, že pes má sklony k dominancii, bude vás stáť viac úsilia jeho usmerňovanie a vyžadovanie disciplíny. Pri vychádzkach musí obísť „svoj revír“ a označkovať ho, takisto, ak je chovaný v záhrade, neustále preznačkováva, čo niektoré rastliny nemusia vydržať. Fenky sú miernejšie, ľahko ovládateľnejšie, podvoľujú sa rýchlejšie, budú sa držať pri vás a robiť vám spoločnosť. Hárajú len dvakrát do roka a ak sú chované v byte, nie sú vystavené dvoreniu okolitých psov a s tým spojených problémov. Aj vychádzky počas hárania sa dajú zvládnuť zastriekaním zadka a labiek potrebným sprejom. Riešením je aj sterilizácia, ak nemáte v úmysle chovať šteniatka. Každý jedinec napriek charakteristickým vlastnostiam plemena má však jedinečnú povahu, takže môžete mať nakoniec fenku s dominantnými povahovými vlastnosťami alebo psíka, ktorý je skôr submisívny a rýchlo sa podriadi. Zistite si o psíkovi od jeho chovateľov čo najviac ešte pred jeho kúpou. Správny chovateľ by vám mal vedieť poradiť a vybrať to najvhodnejšie šteniatko z vrhu pre vašu domácnosť.

Šteniatko alebo dospelého psíka

  • mnohí z vás si okamžite povedia, že „jasné, že šteniatko, pretože si ho vychovám tak, ako si to predstavujem“. Berte však do úvahy, že príchod šteniatka do rodiny sa rovná príchodu bábätka – nový režim pre všetkých členov rodiny, nastolenie disciplíny a pravidiel pre celú rodinu, rozdelenie úloh spojených so šteniatkom medzi všetkých členov, vrátane detí. Majte na pamäti, že výchova šteniatka je rovnako náročná ako výchova dieťaťa a netreba ju podceňovať. Šteniatko vás bude neustále skúšať, kde všade povolíte a čo všetko sa dá dosiahnuť pre lepšie postavenie vo svorke. A zrazu len zistíte, že šteniatko vyrástlo a vy máte problém v podobe neovládataľného a nevychovaného psa, ktorý už nie ste schopný vyriešiť sami a potrebujete pomoc. Naopak, dospelý psík je už ustálený, nehrozia vylomeniny v byte a v záhrade, neriadené vystrájanie, temperamentná rozšantenosť, má hygienické návyky a nevyžaduje toľko pozornosti ako šteniatko. Starí rodičia sa s ním ľahšie dokážu zžiť. Pri dospelom psíkovi však neviete, či sa začlení do vašej rodiny, či mu bude vyhovovať dynamika a početnosť rodiny. Takisto určité nežiaduce povahové črty alebo psychické zaťaženie sa môže prejaviť až oveľa neskôr a môže vás to zaskočiť. Ak ste sa rozhodli pre dospelého psíka, zistite o ňom čo najviac od jeho majiteľov, i to, čo je dôvodom, že sa s ním chcú rozlúčiť.

Psíka z útulku alebo od známych, či z chovateľskej stanice

  • mnohí sa nechali premôcť ľútosťou a poskytli útočisko psíkovi bez rodiny. Z mnohých rodín sa takto stali úžasné domovy pre nechcených a vyhodených alebo chorých psíkov, a to je na nás ľuďoch to úžasné – že dokážeme pomôcť tam, kde treba. Ak práve zvažujete takéto zaobstaranie psíka, pamätajte, že budete potrebovať veľa trpezlivosti,  odhodlania a lásky, aby sa psík z útulku dokázal začleniť do úplne iných podmienok. Častokrát to ani sám nedokáže, pretože si so sebou nesie neblahé následky predchádzajúceho života (týranie, hlad, bitka, nezáujem, zima, horúčava ...), ktoré sa pretavia  do stresu, neistoty, nevyrovnanosti a vy sa musíte naučiť ako mu ukázať, že sa vlastne už ničoho nemusí báť. Tu len s láskou nevystačíte! A ľútosť môže psíka psychicky ubiť! Pokúste sa od pracovníkov v útulku získať čo najviac informácií o psíkovi, ktorého ste si vyhliadli a jeho výber zvážili podľa vyššie popísaných riadkov. Bude vás hriať na srdci, že ste zachránili jednu psiu dušičku a získali úžasného spoločníka. Pri psíkovi z chovateľskej stanice je predpoklad, že viete, čo kupujete, psík má vyrovnané správanie určené pre dané plemeno a je psychicky stabilný, dobre socializovaný, s hygienickými návykmi a je len na vás, pre ktoré plemeno a stanicu sa rozhodnete. Získajte o nej čo najviac informácií z rôznych zdrojov i to, prečo sa s ním chovateľ chce rozlúčiť, ak ide o dospelého jedinca. Ak ide o šteniatko, dajte si pozor na množiteľov šteniatok, ktorí majú na zreteli len vlastný príjem z predaja a nestarajú sa o životné podmienky rodičovských párov a ich potomstva, o ich zdravie a psychický vývoj.

Bude vnútri alebo výlučne vonku

  • toto si ujasnite hneď na začiatku. Podľa toho sa pravdepodobne rozhodnete, či to bude krátkosrsté alebo dlhosrsté plemeno a aká bude veľkosť psíka. Vyvarujte sa toho, že ste pôvodne chceli psíka do bytu a po pár mesiacoch ho dáte von, pretože nezvládate nápor neporiadku, rozšantenosti, hluk a neviete šteniatko naučiť správnym spôsobom správania sa vo vnútri, alebo šteniatko príliš narástlo a váš dom/byt sa rapídne zmenšil. Vonku je lepšie veľkým a dlhosrstým plemenám. To, že je pes vonku, však neznamená, že sa nemusíte venovať jeho výchove, výcviku a prechádzkam. Ak toto zanedbáte, nepomôže vám jeho ustajnenie vonku, problémy so štekaním, obťažovaním, deštrukciou na pozemku a nedostatkom rešpektu voči vám nedajú na seba dlho čakať. Ak ste ho chceli mať pôvodne vonku, ale nakoniec je vnútri, je ten lepší prípad. Vytvoríte si lepší vzájomný vzťah a viac si ho užijete ako spoločníka. Ak ide o severské plemeno alebo dlhosrsté a veľké plemeno, problémom môže byť váš malý bytík, mestská aglomerácia a vaša dlhá neprítomnosť počas dňa či absolútna vyťaženosť.

Očakávanie významných udalostí v rodine, ktorým by mohol príchod psíka prekážať

  • sťahovanie, odchod zo zamestnania, príchod bábätka, nástup dieťaťa do školy,  to všetko sú udalosti, ktoré vás nadmieru psychicky aj fyzicky zaťažia a vy nezvládnete nápor starostlivosti o nového zvieracieho člena rodiny. Je lepšie zvážiť príchod psíka až po odznení  týchto udalostí, aby prišiel do fungujúcej a zabehnutej rodiny, kde sa pozornosť sústredí na jeho začlenenie a nič nezostane opomenuté.

 

Na čo nezabudnite a čo stále majte na zreteli:

Dôslednú výchovu potrebujú rovnako malé i veľké plemená – malé psíky disponujú veľkou dávkou odvahy a ak sú nevychované, môžu byť problémom pre ľudí i pre ostatné zvieratá.

Psíkovi sa musíte venovať každý deň – či už vo forme vychádzky, tréningu alebo zábavy. Výchova začína už od prvého dňa, ako si šteniatko prinesiete domov. Tréning a učenie poslušnosti je možné vhodnou formou už od 4. mesiaca.

Vychovaný pes je spokojný pes a bude vám robiť radosť, tráviť s ním čas bude pre vás zábavou, a nie záťažou. Nevychovaný pes bude vám a vášmu okoliu spôsobovať stres, starosti i materiálne škody.

Psík je záväzok na 10 až 15 rokov, stojí za to si to zvážiť.

Viac čítajte aj tu.

Ak potrebujete konkrétnu radu, zavolajte mi a problém vyriešime. Som tu pre vás.

NDkxYzRhY