Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Môj príbeh » Rea, ďalší víťaz v cieli
... aj naša šéfka Rea prešla cieľovou rovinkou

Rea (Bwana Solipse)

*11/2003  +05/2018

Z našej dvojice rr (staršia Rea a mladšia Sil) bola Sil vždy tá rýchlejšia a Rea šéf mysliteľ. Aj tú pomyselnú životnú cieľovú rovinku prešla Sil ako prvá, no len o kúsok. Do troch mesiacov po nej ňou prešla aj šéfka Rea.

V 15. roku života sme Reu na „vlastnú žiadosť“ nechali odísť a ukončiť boj s rakovinou. A to že bojovala!

Keď mala osem, náhodou sme zistili obrovský nádor na slezine. Stihli sme to o 5 minút dvanásť. Keď mala desať, pri sterilizácii sa objavili nádory na mliečnych žľazách.  Vyrezané a vyriešené.

Keď mala dvanásť, opäť sme ju ukradli hrobárovi z lopaty pri torzii žalúdka. A po štrnástych narodeninách sme úspešne odstránili otvorený kožný nádor.

No a medzitým sme si spokojne nažívali a s nadhľadom a rozvahou šéfka Rea dohliadala na svoju svorku (o rok mladšia Silvia a o 10 rokov mladšia Casia) i moju prácu s klientskymi psíkmi. Práve s nimi to všetko „odmakala“ Silvia ako prvý zodpovedný asistent a Casia ako hlavný zabávač a programový animátor.

No s Reou to vlastne začalo, pred mnohými, mnohými rokmi, keď som si myslela, že už nie som začiatočník.... dnes na to spomínam s úsmevom. Usmievam sa, samozrejme, hlavne nad sebou.)

Náš každodenný život s domácim miláčikom Reou mi dával zabrať. Dlho som si myslela, že horšie to nemôže byť so žiadnym iným psom. A keď som (postupne a nie tradičnými výcvikovými metódami) zvládla ju, myslela som si, že už zvládnem hocičo. Zásadný omyl.

To som však zistila až oveľa, oveľa neskôr....


Rea bola ako šteniatko a tínedžer nepoddajná, sebavedomá a drzá, no práve ona vyrástla v toho najlojálnejšieho a najspoľahlivejšieho psa, ktorý ma naučil mimoriadne dôležitú vec:

čo to znamená byť šéfom, ako sa ním stať a byť.

Kedy nepovoliť a kedy ústupom dosiahnuť svoj zámer. Vždy mala v situáciách navrch a nikdy nešla do otvoreného konfliktu. Ale aj tak dosiahla svoje. A zvyšok psej spoločnosti ju akceptoval.

Disponovala neuveriteľnou psychickou silou, kombinačným potenciálom v dosahovaní svojich zámerov, avšak aj veľkou ochotou podriadiť sa našim želaniam. Teda nie od začiatku, ako som spomenula vyššie ...

Práve ona mi ukázala, ako funguje reč tela a ako sa musí chovať šéf, ak chce byt šéfom. Naše slovné povely, ktoré na to tradične my ľudia používame, s tým nemajú nič spoločné. Ale reč tela, tá teda funguje za každých okolností, ak sa naučíme jej rozumieť a používať ju.

A toto je jej posolstvo, ktoré odovzdávam ďalej vo svojej úžasnej práci a učím to ďalších ľudí. Bez nej by som to nevedela a učila by som ich len cvičiť svoje psíky. Ona mi ukázala, ako si rešpekt zaslúžiť, nie vytrénovať, ako rozumieť a komunikovať so psíkmi prirodzenejšie, v ich rodnom jazyku (nikdy nie je na škodu ovládať viac jazykov).

Ďakujeme, Rea, stále nám chýbaš, stále ma inšpiruješ ...

A toto som, prosím, bola schopná napísať až vyše roka po jej smrti. A uverejniť až po ďalších troch.

Nikam sa netreba ponáhľať. Aj to ma naučila Rea.

Napísané 1/ 2024

 

Ak sa chcete inšpirovať alebo ste sa v tom trochu našli, pokojne sa ozvite. Rada pomôžem osobne či na diaľku.

 

NmUzMWI3