Hyperaktivita u psíkov má rôzne príčiny a prejavy, a preto existujú aj rôzne spôsoby jej eliminácie. Sú jednoduché a zvládnuť ich môže každý.
Niektoré psíky je v dôsledku nadbytku energie potrebné len dostatočne vyčerpať, a to nielen prechádzkou, ale aj mentálnym cvičením, čiže tréningom disciplíny. Hrou žiadneho psíka nevyčerpáte a hyperaktívne psíky už vôbec nie. Ich energia počas hry nepozná hranice. Takže platí na ne každodenný vychádzkový režim s upevňovaním disciplíny počas vychádzky a mentálne aktivity počas zvyšku dňa, keď ste s ním (hrať šach s vami asi nebude, ale naučte ho rozpoznávať predmety, hľadať osoby alebo skryté predmety a priniesť ich určenej osobe, nájsť skryté maškrty, doniesť noviny z určeného miesta či nácvik práce s labkou, napríklad pri posúvaní predmetov, ak u neho uvidíte spontánny sklon k tomu. Môžete psíka naučiť slalom pomedzi vaše nohy počas chôdze, tanečné kroky, rôzne otočky, existuje dosť literatúry, kde sa môžete inšpirovať podľa toho, k čomu váš psík prirodzene inklinuje.)
Niektoré psíky sú v dôsledku množstva energie len vysoko vzrušivé, rozruší ich príprava na vychádzku, na jedlo, výlet, príchod návštevy atď. Často stačí rozrušenie len ignorovať, prestať v činnosti, ktorá psíka rozrušila, takzvane zamrznúť. Psík sa upokojí po chvíli sám a vy v činnosti pokračujete (napríklad, v príprave na vychádzku alebo jedla). Prílišnú akčnosť psíka podporí aj váš pohľad, pozornosť, ktorú mu venujete, kým je v stave rozrušenia. Takže v takýchto chvíľach sa naň nepozerajte, nedotýkajte sa ho a nerozprávajte naň. Až po jeho „vyšumení“ ho môžete pochváliť za pokojné správanie (samozrejme, nemusím pripomínať, že vy ste počas celého výbuchu v absolútnom pokoji!).
Hyperaktívne psíky sa často dožadujú vašej prítomnosti, sledujú vaše kroky po dome, prenasledujú vás, alebo sa dožadujú jedla či hry, zasahujú do vášho osobného priestoru a nútia vás robiť to, čo chcú oni. Treba si uvedomiť, že je to dominantné správanie, aj keď je inak váš psík submisívny, a treba to dôsledne zaraziť hneď v začiatkoch výskytu takéhoto správania. Psík si veľmi rýchlo uvedomí, že takéto chovanie netolerujete a s výbuchmi energie prestane.
Hyperaktívne psíky často nevedia relaxovať, sú neustále v pohybe, ich pozornosť je pemanentne aktívna, reagujú na všetky podnety alebo sa stále čohosi dožadujú. V takomto prípade veľmi dobre funguje nácvik relaxácie, či už ako súčasti denného režimu alebo na povel. Počas bežného dňa, keď má psík svoj režim, na ktorý si zvykne, treba doň začleniť práve stabilný čas na oddych (ako popoludňajší spánok detí v materskej škôlke) a naučiť ho povel, ktorý preň vždy bude znamenať pokoj na jeho mieste. Mne sa osvedčil povel „oddychujeme“, ktorý ovládajú naše psy a zvládli ho za krátky čas aj psíky, ktoré som mala v opatere. Používam ho vždy, keď som zaneprázdnená inou činnosťou a psíky ma nesmú istý čas vyrušovať. Dostanú povel na oddych, čo je zároveň aj spomínaným mentálnym tréningom a tréningom disciplíny, a oni odchádzajú na ľubovoľné miesto v dome a bez známky aktivity na ňom driemu. V takýchto chvíľach vedia, že sa nemôžu spolu hrať, že nesmú reagovať na štekot iných psíkov ani na iné zvukové podnety zvonka, ani nesmú rušiť návštevu, ak je prítomná, dožadovaním sa, napríklad, jej pozornosti. Takýmto spôsobom za určitý čas spomalíte a upokojíte reakcie hyperaktívneho psíka, upokojíte nervózneho alebo nevyrovnaného psíka či umravníte roztopašného tínedžera, ktorý nevie, čo so sebou.
Dôležité je zostať pokojným, trpezlivým a dôsledným.
Hyperaktívne psíky najviac akceptujú neotrasiteľný vnútorný pokoj a rozhodnosť svojho majiteľa. Vaša pokojná energia, ktorú vyžarujete, upokojí aj psíka.
A to nielen v danej chvíli, ale celkovo.
Ak máte pocit, že to presne takto robíte, ale nefunguje to, dohodnite si osobné stretnutie. Na ňom nájdeme príčinu a spoločne ju odstránime. Nemusíte nikam cestovať, prídem za vami domov.