Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Vodičák na psíka » Výchova a disciplína
Výchova a disciplína

Ak ste sa práve stali čerstvým majiteľom šteniatka alebo máte doma drzého tínedžera či nového dospelého psíka a rozmýšľate o výcviku psov, rozmýšľate správne. Váš psík by určite mal absolovať výcvik, či už individuálny, alebo skupinový. Je to dobrá investícia do budúcnosti. Vo vašom okolí určite nájdete profesionálov, ktorí sa vo veci vyznajú. Treba si len vybrať toho vhodného pre vás – najlepšie takého, ktorý povedie výcvikom nielen vášho psíka, ale aj vás.

Ak ste výcvik už absolvovali a nie všetko funguje tak, ako má, nestrácajte trpezlivosť, dá sa to riešiť. Chyba nebude v psíkovi – zamyslieť sa treba nad sebou: nad svojím správaním, spôsobom komunikácie so psíkom, či skrátka nie je chyba "vo vysielači". Netrpezlivosť, rozladenosť, absencia dôvery, rešpektu alebo žiaden vzťah ku psíkovi, používanie nesprávnych techník pri cvičení, to všetko môže spôsobiť chyby alebo nevhodné reakcie psíka na vaše želania, aj keď psík výcvik absolvoval na výbornú a "až doteraz to celkom fungovalo“.

Podstata bezchybného a spokojného súžitia psíka s jeho rodinou nie je len v tom, že psík potrebuje výcvik a po jeho absolvovaní sa už nikdy nepomýli a odčíta vám z očí každé vaše želanie. Tak, ako svoje dieťa nedáte na jednorazovú „výchovu“ odborníkovi a viac sa o jeho správanie nezaujímate, ani psíkovi nestačí jeden externý výcvik - musíte s ním pracovať po celý jeho život a neustále od neho vyžadovať disciplínu. Výborné je, ak viete, ako na to. Ak si v tom nie ste celkom istý, vynaložíte množstvo energie a výsledky sa nedostavia. Aby sa vám to nestalo, preštudujte si pre istotu tento jednoduchý "vodičák na psíka“:

 • Od momentu príchodu psíka do vašej rodiny sa stávate šéfom vašej medzidruhovej sociálnej skupiny (prečo a ako sa stať skutočnou hlavou takejto rodiny nájdete v časti „Pes v rodine“).
 • Psík potrebuje vodcu, túto úlohu musíte zvládnuť. Ani auto sa nebude pohybovať bez šoféra!
 • Psík potrebuje stabilnú pozíciu v hierarchii rodiny: vždy je až na poslednom mieste za všetkými ľudskými členmi, vrátane detí.
 • Pozícia psíka sa stabilizuje každým okamihom jeho života a vaším vedením. Prináša mu istotu, vyrovnanosť a takú potrebnú poslušnosť v každej situácii:
  • z dverí vychádzate prvý, psík až po vás - ak to tak chcete
  • do dverí vstupujete prvý, psík až po vás - ak to tak chcete
  • psíka kŕmite až po vašom stolovaní - ak to tak chcete
  • psík nie je nikdy počas vášho stolovania pri vás a nežobre, ani na vás nezíza - toto musíte chcieť
  • psíkovi viete kedykoľvek vziať jeho jedlo alebo kosť, bez jeho protestu - toto musíte vedieť
  • nechajte deti, nech psíka kŕmia, upevnia si voči nemu svoju pozíciu (pod vaším vedením to zvládne aj trojročné dieťa) - toto nikdy nie je na škodu
  • psík má na oddych svoje stabilné miesto (vy na gauči, on na koberci)
  • hru s ním riadite vy – začínate ju, aj ju končíte - ak to chcete
  • hru s deťmi a psíkom vždy sledujete - toto musíte vždy robiť
  • pri príchode návštevy psík čaká, privíta sa až po vás - na tomto trvajte, je to slušné správanie
  • na ľudí psík neskáče, ani od radosti nie - aj na tomto trvajte, je to slušné správanie
  • pri odchode na vychádzku musíte zvýšené vzrušenie utlmiť a obojok zakladáte len pokojnému psíkovi - na tomto trvajte
  • trénujte disciplínu každý deň, veľmi mu tým pomôžete - určite to robte
 • Zabezpečte psíkovi stabilný režim počas dňa, pomáha to najmä menej sebavedomým psíkom (v určitý čas dňa jedlo, hra, tréning, oddych bez žobrania o vychádzku či hru, vychádzky každý deň a socializácia s ľuďmi, rôznymi zvieratami a inými psíkmi).
 • Aktivity na vychádzke tiež riadite vy: určujete smer vychádzky, zastavovanie, vítanie sa s inými psíkmi, učíte ho vydržať hladkanie cudzími deťmi, aj tými najmenšími, privykáte ho neznámym zvukom a ruchu mesta, neustále trénujete povely „ku mne, k nohe, sadni, ľahni, zostaň“ aj v tomto neznámom prostredí, nedovolíte mu bezdôvodne štekať na ľudí alebo zvieratá a skákať na kohokoľvek a čokoľvek.
 • Na vychádzke vás psík nikdy neťahá za sebou. Nič nesmie byť zaujímavšie ako vy. So psíkom na vôdzke nebojujete, pomocou vôdzky mu určujete jeho správanie!
 • Ak máte príliš živého a vzrušivého až nedočkavého psíka, vzrušenie a prílišnú aktivitu utlmujte vždy len pokojom. Akákoľvek nevyrovnaná reakcia z vašej strany živosť psíka neutlmí,  ale mu skôr uškodí. Dôraz klaďte na neustále vyžadovanie a trénovanie disciplíny. To spraví so psíkom zázraky.
 • Povely používajte vždy rovnaké, ústne, gestá alebo oboje, vyjadrujte ich vždy rozhodne a rázne. Akákoľvek neistota v nich sa vám vráti v podobe ich neuposlúchnutia.
 • Nikdy nezabudnite, že vôdzka je ako „telefónny drôt“ – pomocou vôdzky psíkovi odovzdávate informáciu o svojom vnútornom nastavení, o nastavení šéfa. Ak psík zistí, že ste neistý, nervózny alebo voči nemu netrpezlivý, či nahnevaný z celého dňa, vôbec vás nebude rešpektovať a pokladať za svojho šéfa - z vychádzky sa stane peklo!
 • Ak dokážete zachovať v každej situácii pokoj, rozvahu, rozhodnosť, budete dôsledný pri požiadavkách na psíka, spravodlivý a láskavý, psík vás bude rešpektovať bez výhrady. Budete preňho šéfom.

Ak máte pocit, že to presne takto robíte, ale nefunguje to, dohodnite si osobné stretnutie. Na ňom nájdeme príčinu a spoločne ju odstránime. Nemusíte nikam cestovať, prídem za vami domov.

MjE5Y2