Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Pes v rodine »
Agresia dospelého psíka voči majiteľovi

Často sa na mňa obracajú ľudia s dotazmi typu:

Náš psík na nás začal zrazu vrčať, nenechá sa pohladkať, dokonca rafne, keď sa ho chtiac alebo aj nechtiac dotkneme. A to bol pritom donedávna taký zlatý, milý, síce nie celkom poslúchal, no my sme ho ani nechceli nejako zvlášť cvičiť, je to taký náš maznáčik. No to je už preč, občas má svetlé chvíľky, ale v zásade vrčí, keď sa len chceme k nemu priblížiť ...“ a tak podobne.

Spúšťačom takéhoto a podobného chovania môže byť hocičo, no obyčajne na to stačí len vek - váš psík dosiahol psychickú dospelosť (malé plemená okolo 1 - 1,5 roka, stredné a veľké okolo 2. - 3. roka) a začal vás riadiť. Čiže tu nejde o agresiu v pravom zmysle slova, ale o efektívny nástroj riadenia človeka. Efektívny preto, lebo naň človek reaguje ...

Deje sa to vtedy, ak si človek počas šteňacieho a pubertálneho obdobia psíka nezíska autoritu (vyššiu hierarchickú pozíciu) a dopriava mu veci zadarmo – lásku a pozornosť bez pravidiel a disciplíny. Čiže v domácnosti chýba výchova (nepleťme si výchovu s výcvikom, to sú dve úplne odlišné veci v živote psíka).

No súčasne ho človek neustále nevedomky obťažuje (hladkanie, mojkanie, bozkávanie na partie, kde si zvieratá dominujú, čiže hlava, uši, krk až po kohútik, obliekanie, česanie, ošetrovanie uší, očí, zubov ...).

A áno, hladkanie a mojkanie je veľmi obťažujúca činnosť pre zviera, hoci je to u človeka prejav lásky a náklonnosti, psy to vnímajú ako pokus o ovládnutie ich tela, čiže dominantný manéver.

Ak by ste mali autoritu a správny vzťah (človek na vyššej pozícii, pes na nižšej), toto všetko by kvôli vám váš miláčik vydržal. Doba výdrže je individuálna podľa jeho kontaktnosti. Keď už je toho veľa a začína to nezvládať, dá vám to najavo upokojujúcimi signálmi: uhýbanie očami, žmurkanie, zatrepanie ušami, olizovanie papule, zívanie, uhnutie hlavou nabok až napokon psík odchádza.

Lenže tým, že ste si ho výchovou nepodriadili, sami ste sa dobrovoľne vzdali kompetencie ho riadiť a narábať s jeho telom. Stáva sa to mnohým majiteľom bez rozdielu plemena, avšak malé plemená asi víťazia.

A je pritom jedno, či je psík cvičený, čiastočne cvičený alebo klasické povely nepozná ani náhodou. Vyššia hierarchická pozícia sa nebuduje povelmi, ale telom. Je možné, že pri priemerne submisívnej povahe vám aj tie môžu stačiť, no akonáhle si vás pes podriadil v bežnom živote svojím telom (vysvetľujem v článku o manipulácii tu), musíte si pozíciu vydobyť aj vy len telom. To je materinský jazyk zvieraťa, nie slovo.

Takže východiskom v takejto situácii je zmena vášho prístupu k psíkovi, a to spoločne celej rodiny bez výnimky, nastavenie pravidiel a vyžadovanie disciplíny tak, ako to miláčik potrebuje. Pretože v prírode zvieratá nič nedostanú zadarmo. Inštinkt ich vedie získavať a vlastniť, keď sa to dá a ponúka.

No a váš psík si privlastnil vás, váš osobný i domáci priestor, ukazuje vám, čo robiť môžete a čo nie, čiže nastavil pravidlá on vám. A rozhodne už viac nehodlá používať upokojujúce signály, na ktoré ste aj tak nereagovali, lebo ste ich nerozpoznali. Takže pristúpil k razantnejšiemu spôsobu, na ktorý síce nemáte vysvetlenie, no už reagujete.

Pokiaľ sa na neho nezačnete dívať v prvom rade ako na zviera a nebudete dávať odmenu až po zásluhe (poslušnosť), jeho správanie sa bude vekom zhoršovať.

Avšak musím zdôrazniť, že to nebude jeho chyba ... Zvieratá a teda ani psy nerobia nič vedome, nie sú na to anatomicky vybavené ako ľudia, ich riadia inštinkty a tým treba rozumieť.

Takže moja rada znie:
dajte svoj vzájomný vzťah do poriadku - psík bude podriadený, všetci ľudia v domácnosti nadriadení, a budete všetci spokojní. Najviac však váš psík, lebo konečne sa nebude musieť o nič starať, bude len poslúchať.

Vaša nevedomá podriadenosť ho vnútorne nesmierne stresuje. Ak sa podriadeným stane on, upokojí sa a bude vám za vašu prácu vďačný. Bude konečne šťastný.

Ak by ste si s niečím nevedeli poradiť alebo mali aj po prečítaní tohto článku nejasnosti, kontaktujte ma tu a dohodnite si osobné stretnutie.

 

ZmEzM