Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Pes v rodine »
Ako zvládnuť mladého psíka

Konečne ste si vydýchli, vaše šteniatko sa upokojilo, disciplína a povely poslušnosti mu nerobia žiadne problémy. Povel ku mne je perfektný doma i vonku, sadni, ľahni, čakaj či zostaň je preň alfou a omegou, prestal hrýzť predmety a robiť neporiadok v záhrade, v byte vydrží bez dozoru pokojne oddychovať a vychádzky sú skutočne relaxom.

A zrazu to príde, máte pocit, že akosi sa mu nedarí poslúchnuť každý povel, že pri ňom príliš „rozmýšľa“ a namiesto toho, aby ho nakoniec splnil, otočí sa a ide si po svojom. Nie je to nič zvláštne, váš psík prechádza zhruba od ôsmeho mesiaca (menšie plemená skôr) tzv. pubertou, fenky sú počas prvého hárania a po ňom menej poslušné a psíci sa snažia dominovať vo vzťahu k iným psíkom, deťom i menej istým dospelým.

Áno, aj psík prežíva pubertu, teda podobné obdobie vzdoru, vlastných názorov a ich presadzovania, ako to poznáme u detí. Samozrejme, každý psík prechádza pubertou inak, niektoré ju prežívajú búrlivejšie, u iných si ju takmer nevšimnete.

Ak ste v podobnej situácii alebo aspoň jeden z uvedených momentov sa hodí na vášho psíka, nestrácajte hlavu. Ráta sa trpezlivosť a vytváranie situácií, za ktoré môžete psíka pochváliť. Upevníte si tak autoritu šéfa a vytvoríte pokojné a láskavé prostredie.

  • Dôležité je:
    zachovať pokoj v každej z týchto situácií, zlosť alebo sklamanie absolútne nie sú účinné (aj keď, uznávam,  niekedy je ťažké ovládnuť sa, ale ako šéf to musíte vedieť)
  • nevykonanie povelu netrestajte a nedajte najavo zlú náladu. Trvajte na vykonaní povelu akýmkoľvek spôsobom (hrou, pamlskom, hračkou až do jeho vykonania a výdatne psíka po jeho splnení pochváľte).
  • neodmeňujte pozornosťou nežiaduce správanie, ako je žobranie o jedlo či hru, nátlak vo forme očného kontaktu, a naopak, ignorovať nesmiete otravovanie okoloidúcich alebo vás, nedovolené štekanie či deštrukciu. Činnosť povelom prerušte (fuj, nesmieš) a vzápätí dajte iný povel na zamestnanie mozgu (sadni, ľahni, miesto) a výdatne pochváľte. Ak nedáte iný povel po prerušení aktivity, mozog psíka sa vráti do pôvodného stavu a psík bude pokračovať v nežiaducej činnosti.
  • zintenzívnite disciplínu, trénujte povely poslušnosti doma i na vychádzke a tak zamestnajte psíka s nadmierou energie alebo prejavmi dominancie či neposlušnosti
  • vystavujte psíka náročnejším psychickým výzvam, pri ktorých trénujete jeho disciplínu a ovládanie sa, napríklad ho zoberte do kaviarne, kde musí poslušne čakať, kým si vy v pokoji relaxujete. Alebo ho zoberte na detské ihrisko, kde musí zniesť hladkanie úplne malými deťmi v absolútnom pokoji, bez ich oblizovania či vyskakovania na ne. Alebo na miesta s množstvom ľudí a detí a učte ho, že ich nesmie kontaktovať ani počas prechádzania okolo nich v tesnej blízkosti. Kým nemáte istotu o jeho bezchybnom správaní, určite ho majte na vôdzke, aby ste blokovali prípadnú nervozitu okoloidúcich.
  • dbajte vo zvýšenej miere na svoju dôslednosť, nikdy nedajte povel, ktorého vykonanie nedokážete v danom momente skontrolovať (platí to všeobecne vo výchove psíka, ale zvlášť v období puberty)
  • takisto nikdy nedajte povel, ktorý by psík z najrôznejších dôvodov v danom momente nedokázal splniť
  • po pár mesiacoch toto obdobie skončí (u každého psíka je to samozrejme individuálne) a vy vyjdete z tejto situácie ako víťaz. Váš psík sa takto naučí obdivuhodnej disciplíne, bude vystupovať sebaisto a poslušne a vy zistíte, že ho môžete zobrať kdekoľvek a skutočne si to budete užívať.

Ak je napriek týmto radám situácia u vás nezvládnuteľná, pokojne ma kontaktuje a spoločne uvedieme stav na pravú mieru.

ZGQ4YTM5