Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Môj príbeh » Prišla k nám Cassia
Adoptovali sme Cassiu, šteniatko RR

Koncom 2013 k nám pribudol nový člen svorky. Popri vtedy deväťročnej Sil a desaťročnej Ree začala zdieľať našu domácnosť mladá fenka RR Cassiopeia (Casia alebo Cas).

Doniesli sme ju ako 4-mesačnú, pretože potrebovala novú rodinu. V pôvodnej ju mali veľmi radi, venovali sa jej od 5. týždňa života, no kompletnú pozornosť jej majiteľov si vyžadoval náročný zdravotný stav ich trojročných dvojčiat. Takže na jej výchovu a starostlivosť o ňu už nezvyšovali kapacity, ako sa ukázalo.

Casiine prvé týždne u nás boli pre ňu veľmi hektické a psychicky náročné. Vysoko temperamentná, sebavedomá fenka, ktorá v 4 mesiacoch prejavovala nadmernú šteňaciu drzosť, aroganciu a dominanciu voči všetkým našim starším fenám (našim RR i tým rodinným, vtedy 5-ročnej weimarke a 3-ročnej labradorke). Až tak, že sa s ňou žiadna z nich nehrala, len ju otrávene odháňali vrčaním alebo ignoráciou.

Bolo to pre ňu obrovské prekvapenie a šok, že toľko psov okolo a svet sa netočí podľa nej. Šteniatka, ktoré prídu do svojej novej rodiny vo veku 5 až 6 týždňov, sa takto správajú, neisto, nevyrovnane, skúšajú a testujú... svojich ľudí i  ku zvieratá v rodine. Je to neznesiteľné, vytvára to veľmi stresové prostredie, ale je to bežné, pretože boli zo svojho vrhu príliš skoro odobraté a tie ďalšie tri spoločné týždne, počas ktorých sa majú učiť medzi sebou hrať, akceptovať sa navzájom a učiť sa dominantným i submisívnym rolám v živote, im boli odopreté.

Casia však bola veľmi inteligentné a vnímavé stvorenie. Prvý týždeň bol pre nás všetkých obzvlášť ťažký, ale už po prvom mesiaci pochopila, čo sa od nej očakáva. Staršie feny podstúpili operácie, ja som ochorela, no Vianoce ako vyšité. Prežili sme ich v spálni v posteli a na pelechoch, vrátane 4-mesačnej Casie, ktoré presne vedela, že zrazu nemá obťažovať, len tichučko ležať v peliešku a ožiť, až keď ju oslovíme. Úžasná reakcia na ten vek a predchádzajúce chovanie.

Počas ďalšieho mesiaca pochopila náš bežný denný režim – kedy treba byť v peliešku a oddychovať, keď ja pracujem, kedy sa ide na vychádzku, kedy sa na záhrade hráme a cvičíme. Opäť úžasný výkon z jej strany.

Jej pubertálne správanie sa dostavilo zo dňa na deň po dovŕšení 6. mesiaca. Pozostávalo zo svojvoľného vzďaľovania sa na vychádzke a nechuti prichádzať na povel, keď sme boli všetci vonku. Asi si myslela, že to za ňu odpracujú Sil a Rea. Lebo to naozaj aj robili.

Po predchádzajúcom psychickom tlaku, ktorý som na ňu vyvíjala novými pravidlami počas jej prvých týždňov u nás, som tieto výstrelky len chápavo usmerňovala a taktizovala, aby som ju v danom časovom a priestorovom limite aj tak dostala k sebe a na vôdzku. Na vôdzke jej puberta vždy skončila, pretože musela kráčať pokojne a disciplinovane ako staršie dámy. Nikto by podľa jej správania nezistil, že pri nich kráča pubertiak. Ten sa z nej stal, keď dostala voľnosť. Neriadená jadrová strela stredného a ďalekého doletu. A k tomu otravná ako yperit. Nič výnimočné, skôr bežné u pubertálnych psíkov.

Veľmi skoro však prišli momenty, keď ma ohúrila a mohla som len skonštatovať, že je dôstojným predstaviteľom svojho plemena RR.

Jemná, ohľaduplná, vždy naštartovaná do hry alebo pokojne čakajúca v ústraní, keď si to situácia vyžadovala. Šľachtičná duševným stavom i fyzickým zjavom (rýchlo rástla do krásy). Stalo sa to, keď nás prišla prvýkrát po pár mesiacoch navštíviť jej pôvodná rodina. Casia bola u nás už dlhšie ako u nich, no akonáhle po úvodnom obrannom rituáli nášho pozemku (bezpečne za staršími fenami) zbadala a zacítila dvojčatá, úplne sa zmenila. Celé telo sa jej rozihralo, každý sval zakmital - bola od radosti ako zmyslov zbavená.

Pravdou bolo, že počas tých troch mesiacov mala u nás veľa zážitkov s inými psíkmi, no s deťmi nie. Považovala som za kľúčové naučiť ju akceptovať rôzne povahy a temperamenty psíkov a dokázať sa s nimi hrať, aby sme napravili jej hendikep - ten skorý odchod zo svojho vrhu.

Kontakt s deťmi mal byť jej ďalšou úlohou a netušila som, ako to zvládne. Tak mi to teda ukázala. Len jedno z dvojčiat bolo od začiatku jej parťákom v hre, to druhé neprejavovalo o ňu žiaden záujem. A tak to bolo aj teraz.

Privítala sa s oboma chalanmi, jedného nechala na pokoji po celý čas a neobťažovala ho ani svojou radosťou ani svojou veľkosťou (už mala takmer veľkosť dospelého RR). No a so svojím parťákom sa pustila do tak nádhernej, radostnej a pokojnej hry, že len moja prirodzená duchaplnosť mi zatvorila ústa. Manžel bol ako obyčajne stále v pohotovosti so svojou elektronickou ekvipážou, takže je z toho aj krátke video na facebooku Šťastného psa.

A ja som si uvedomila, že z nej vôbec nie je neriadený pubertiak, ale dospievajúca slečna, ktorá vie, čo sa patrí.

RR sú skrátka také, spoločníci „do každého počasia“ (ak ich správne vychováte, dôverujete im a zaslúžite si svoju autoritu a ich rešpekt pokojom, trpezlivosťou a nadhľadom).

V ten istý víkend sa manžel rozhodol, že Casia zvládne aj posledný a vlastne jediný výrazný pubertálny prejav – nechuť prísť vonku na povel. Zvládla to s manželom bravúrne a ja som ostala opäť od úžasu s otvorenou pusou. Nad oboma. Pretože manžel je z našej dvojky práve ten tolerantnejší a benevolentnejší (ako väčšina mojich klientov). No rozhodol sa, nastavil sa tak a Casia to skrátka prijala. Ja som zistila v týchto dňoch, že to nebola len náhoda, ale že je to možný trvalý psychický stav.

Možno si niektorí z vás povedia, že čo je na tom divné, veď sa výchovou psíkov a tréningom ich majiteľov zaoberám profesionálne, takže každý psík musí u mňa „makať“, starý, mladý, náš či cudzí.

To je fakt, no naše psy neprechádzajú žiadnym špeciálnym tréningom ani výcvikom, žijú s nami, nedokonalými ľuďmi a jediné, čo ich formuje a tvaruje k prirodzene slušnému chovaniu sa k ľuďom i ostatným psom, je zrozumiteľná výchova, pravidlá v domácnosti a dôslednosť ruka v ruke s trpezlivosťou a prirodzenosťou. A to isté učím i majiteľov psíkov, ktorí ma oslovia, že im to akosi nejde.

Mojím mottom je harmónia v rodine i s celým okolitým svetom, nie dril. Takže naše psy nie sú vydrilované k poslušnosti, sú vychované. A to zvládne každý, aj ten, kto nemá rád dril tak ako ja.

Ak vás to oslovilo, nemáte radi dril, ale chcete mať poslušného psíka a žiť s ním v pohode a harmónii, no zatiaľ to tak nevyzerá, zavolajte mi. Spolu sa na to pozrieme a uvedieme to na správnu mieru.

NTdkOG