Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...


Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety

Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč, spôsob ich komunikácie, akt stráženia, signál k útoku alebo agresii atď. Ak nás už ale náš psík neutíchajúcim štekaním v byte alebo na dvore vytočil, napadnú nás skôr takéto odpovede: je to dôvod môjho rozčúlenia a podráždenia, vždy ma to privádza až k nepríčetnosti, nikdy neviem, čo s tým mám urobiť, vždy ma to zneistí, cítim sa trápne kvôli susedom (okoliu) ...

Je dôležité si uvedomiť, že väčšina ľudí si nedokáže udržať pokoj a nadhľad. Ich reakciou je podráždenie, rozčúlenie, hnev, neistota a k psíkovi sa začnú správať zlostne. Majú tendenciu ho začať trestať – z neznalosti. A to je absolútne to najhoršie riešenie. Ak dokážeme zostať pokojní, udržať si trpezlivosť a dopátrať sa príčiny štekania, sme na správnej ceste k tomu, aby sme ho dokázali riadiť alebo úplne zastaviť.


Moja prvá dôležitá rada

udržte si zdravý rozum a naučte sa svojho psíka počúvať. Sledujte ho a zistite, prečo sa správa tak, ako sa správa. Až potom to dokážete ovplyvniť vo svoj prospech.


Najčastejšie rozoznávame tieto dôvody štekania:

Štekanie z očakávania

Štekanie ako varovanie

Štekanie na obranu/ochranu

Štekanie z nudy alebo frustrácie

Naučené štekanie

Štekanie zo strachu a neistoty

Štekanie podmienené plemenom

Štekanie z očakávania (pri príchode domov, pri príchode návštevy, odchode na vychádzku, pri  stretávaní s inými psami, v aute). Dobre to poznáme, keď prichádzame domov a psík celý rozrušený a nadšený naším príchodom šteká neuveriteľne hysterickým spôsobom. Pritom skáče, lieta a vrtí sa okolo vlastnej osi. Alebo sa chystáme na vychádzku a on štekaním vo vysokom tóne, s kratučkými prestávkami, dáva najavo radosť a vzrušenie z  očakávanej zábavy. Takisto po zazvonení zvončeka, keď prichádza návšteva či na vychádzke pri pohľade na iné psy šteká od vzrušenia z očakávaného kontaktu.

Je v strese, takže trest a podráždený krik z našej strany by bol najnevhodnejším riešením. Neúčinným riešením v tomto prípade je aj samotné presmerovanie jeho pozornosti, pretože to má za následok spätnú reťazovú reakciu: zašteká, vy ho usadíte, odmeníte a on opäť začne štekať. Stále dokola.

Riešenie: vo všetkých situáciách zostaňte v pokoji, pretože to ho upokojí. V prípade príchodu domov mu zamestnajte papuľku – majte po ruke niečo na nosenie, noviny, hračku, výber je na vás – s plnou papuľkou sa nedá štekať. Ak ste pred vychádzkou, zostaňte v pokoji a nehybne stáť, to ho vyvedie z miery a celé očakávanie sústredí na vás. Ak mu to trvá dlhšie, použite gesto s vystretou dlaňou smerom k nemu, ako keby ste ho zastavovali, bez slov.

Moje skúsenosti mi hovoria, že toto gesto pochopia aj naväčší krikľúni, ktorých majiteľ aj niekoľko rokov nedokázal zastaviť a odnaučiť ich to. Pri štekaní na psy ho na psy musíte privykať, z väčšej vzdialenosti, sledovaním psov a odmeňovaním za pokojnú reakciu. Psíka máte samozrejme na vôdzke. Vytvárate tak novú asociáciu pri pohľade na iné psíky.

Privykanie na psy neznamená, že sa s inými psami len hrá. Na vychádzke mu robíte program vy, učíte ho okolo nich pokojne prejsť aj bez kontaktu, usmerňujete ho na preskúmavanie okolia nosom a vizuálnym sledovaním prostredia bez aktivity, v pokoji.

Moja druhá veľmi dôležitá rada

pri štekaní psíka neodmeňujte. Odmenou je vaša pozornosť, pohľad do očí, dotknutie sa psíka, hovorenie na neho (krik, dávanie povelov). Žiadna pozornosť = žiadna odmena, takže toto štekanie z rozrušenia jednoducho ignorujte. Zastavte ho gestom alebo tichom.


Štekaním na znak varovania

psík upozorňuje na niečo, čo sa blíži alebo čo nám hrozí. Nie je to hysterické vysoké štekanie, ale jedno krátke a ostré haf. Majiteľ tomu často nevenuje pozornosť, alebo psíka okríkne. Dlhodobým ignorovaním tohto štekania sa z neho môže vyvinúť hysterické štekanie.

Riešenie: dajte mu vedieť, že ste varovanie pochopili. On ho  ohlásil a vy preberáte zodpovednosť. Postavte sa medzi neho a objekt, pred ktorým varuje, a použite gesto s otvorenou dlaňou. Je to efektívna technika, ktorú používajú aj psy – oddelia objekt nebezpečenstva od svojej svorky. Na psíka sa nepozerajte ani na neho nehovorte, po pár sekundách to pochopí a uhne hlavou alebo v kľude úplne odíde. Kým si na to zvykne, buďte trpezliví, chce to tréning. Na začiatku tréningu môžete byť otočení tvárou k psíkovi, neskôr už len stojíte medzi
ním a objektom varovania, tvárou k objektu a s otvorenou dlaňou smerom ku psíkovi.

Štekanie na obranu, ochranu

môže byť prejavom strachu, slabého sebavedomia alebo neistoty. Môže byť nervózne až panické, prerušované vrčaním a výpadom na zastrašenie. Najčastejšie ho ľudia považujú za agresiu (voči psom, ľuďom, predmetom), samozrejme, nesprávne. Keďže sa psík bojí a nechápe danú situáciu, môže buď utiecť, alebo sa brániť.

Riešenie: upokojte ho svojou pokojnou reakciou a sebaistotou. Vytvorte svojím telom bariéru medzi psíkom a objektom strachu. Zväčšite vzdialenosť k objektu alebo sa približujte k objektu strachu oblúkom. Približovanie bokom a v oblúku psíky veľmi dobre poznajú. Je to slušný, nekonfrontačný spôsob dobrého chovania a správnej psej etikety. Môžete použiť aj gesto s otvorenou dlaňou na znak toho, že preberáte zodpovednosť.

Zistite, čo na vášho psíka funguje. Nestavajte ho do obrannej pozície ani ho nenechajte ujsť zo situácie. Vystavujte ho týmto situáciám, z dostatočnej vzdialenosti, kým si na ne nezvykne pokojne reagovať. Toto štekanie a správanie neignorujte!

Moja tretia veľmi dôležitá rada

nikdy nebuďte vy zdrojom strachu alebo dôvodom, prečo váš psík získa potrebu sa brániť.

Štekanie z frustrácie,

od nudy či samoty je štekanie spôsobené dlhodobým stresom. Je to nekonečné a jednotvárne haf-haf-haf. Hovorí o tom, že psíkovi sa psychicky nedarí dobre. Obyčajne je priviazaný na dvore, zavretý v koterci či výbehu alebo celé hodiny sám v byte.

Popri štekaní si vytvorí stereotypné pohyby (olizovanie, kúsanie chvosta, hrabanie, kúsanie predmetov), v dôsledku čoho sa začnú vytvárať hormóny pokoja. Tie mu pomôžu prekonať beznádejnú situáciu. Podobne sa správajú aj napríklad kone a my ľudia tiež nie sme výnimkou (samozrejme, každý druh vyvíja iné činnosti).

Trest ani tu nie je riešením. Do tej situácie psíka dostal majiteľ a on to musí aj vyriešiť.

Riešenie: ak musí byť psík sám doma (čo je väčšina psíkov) a nie je na to zvyknutý, vystavujte ho svojej neprítomnosti postupne. Dajte mu interaktívne hračky, čas strávený s ním využívajte na tréningové aktivity, návyky disciplíny, návyk na oddychovanie a relax aj vo vašej prítomnosti. Vystavujte ho najrôznejším situáciám, čím sa zvýši jeho sebavedomie a bude pokojnejší a vyrovnanejší.

Psík toho veľa nepotrebuje, počas dňa v pokojí prespí čas, čo ste v práci, ale ráno a večer sa mu venujte. Ráno mu doprajte výdatnú vychádzku na unavenie a večer počas vychádzky trénujte disciplínu alebo rôzny cviky, stačí dvakrát po 5 až 7 minút a bude spokojný.

Moja štvrtá veľmi dôležitá rada

ak neviete uspokojiť potreby svojho psíka, mali by ste porozmýšľať o tom, či vôbec môžete mať psíka.

Naučené štekanie

je štekanie, ktoré psíka, napríklad, ponechaného celý deň v záhrade či výbehu naučili ľudia. Keď budete takéhoto psíka chvíľku pozorovať, zistíte opakujúcu sa situáciu: psík zašteká, prestane, obzrie sa k oknu domu, zase zašteká. Šteká a hľadá odmenu aj v podobe rozčúleného majiteľa, ktorý na neho zahučí z okna domu, aby prestal. A čo si o tom myslí psík? Aj zlostná reakcia je lepšia ako žiadna pozornosť. Budem štekať a spestrím si chvíle.

Takto štekať ho naučil sám majiteľ a takéto reakcie sú veľmi časté v najrôznejších situáciách: v aute, pri prechádzke, na dvore, pri stretnutí so známym. Niekto mi bude oponovať, že jeho psík predsa len prestane štekať po takomto zlostnom upozornení. Áno, prestane, ale zo strachu pred majiteľom. A takto nahromadený strach sa po čase môže prejaviť na psíkovi fatálnym spôsobom. Majiteľ si nikdy nespojí fakt, že nahromadenie strachu a chronický stres u svojho psíka spôsobil vlastnou nesprávnou reakciou.

Riešenie: keďže to majiteľ psíka naučil, môže ho to aj odnaučiť. Začnite s tréningom pochopenia otvorenej dlane, aby psík tomuto gestu rozumel, keď ho budete chcieť použiť. Toto gesto znamená ukončenie čohokoľvek, zábavy, tréningu, štekania, zastavenie v pohybe. Natrénovať ho môžete jednoducho pri každodennej zábavke so
psíkom. Vždy ju ukončite s vystretou rukou a otvorenou dlaňou. Počkajte až sa psík zastaví a odíde od vás alebo si k vám pokojne ľahne. Vtedy to gesto určite pochopil.

A od tohto momentu vám bude gesto veľmi nápomocné pri zastavení akejkoľvek otravnej aktivity vášho psíka: štekanie, kňučanie, žobranie, obťažovanie návštevy, domŕzanie pri debate na ulici. Len gesto, bez slov a bez pohľadu do očí psíka. Nezabudnite, žiadna pozornosť.

Štekanie zo strachu

je náročnejšie zastaviť, pretože musíte odbúrať príčinu – strach. Štekanie je vysoké, podobné tomu od vzrušenia, ale jasne v ňom cítite strach. Je sprevádzané takisto pohybmi, no nie radostnými, ale nervóznym pobehovaním, pozeraním z okna či škrabaním na dvere, okusovaním predmetov alebo samého seba či olizovaním.

Takéto štekanie opäť nemôžeme trestať a reagovať naň okrikovaním, pretože sa psík bude báť ešte viac. Dôvody strachu môžu byť rôzne: samota, strach zo zvukov, ľudí, predmetov, napadnutie inými psami, odopieranie voľného pohybu, zlosť človeka. Intenzita strachu môže byť od miernej až po paniku.


Dôvodom strachu a ako ich odbúrať sa venujem v samostatnej kapitole na tejto stránke.

Riešenie: podľa možnosti nekonfrontujte nevyhnutne psíka so situáciami, v ktorých sa bojí. Nie vždy sa to však dá. Ak už sa bojí, mierny strach ignorujte s pokojom. Dovoľte psíkovi priblížiť sa, vec si oňuchať, ak chce. Nevyvíjajte na neho nátlak, dovoľte mu jeho vlastné tempo zoznamovania sa s pre neho náročnými situáciami.

Ak šteká, nezatvárajte ho do klietky, či samého do miestnosti, nestriekajte na neho vodu, neutešujte ho. Ak by ste takýmto spôsobom štekanie aj zastavili, zákonite sa strach prejaví iným nežiaducim správaním. Majte pochopenie pre to, že sa psík bojí. Aj my ľudia sa predsa bojíme a je to normálne. Radšej sa zamerajte na postupné odbúranie príčiny strachu.

Okrem štekania v týchto najčastejších situáciách poznáme aj štekanie podmienené plemenom psíka, kde sa štekanie cení (strážne a pastierske psy). Pred zaobstaraním psíka zvážte aj toto, ak ste typ človeka, ktorému štekanie prekáža. Nezabudnite, že štekanie je pre psy spôsobom komunikácie.

Moja piata veľmi dôležitá rada

ak už riešite odnaučenie štekania, vždy sa najskôr zamerajte na zistenie jeho dôvodu a charakteru. Až potom sa rozhodnite pre metódu na jeho odstránenie alebo aspoň zníženie na únosnú úroveň.


Ak napriek tomu potrebujete pomôcť, dohodnite si osobné stretnutie, som tu pre vás.

 

MzNlYTFk