Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Pes v rodine »
A svorka sa rozrastá

Dnes už nie je nezvyčajné, že v mnohých domácnostiach vidíme nie jedného psíka, ale aj dvoch či dokonca aj troch. Dôvody ľudí sú rôzne, ale často sa stretávam s tým, že ľudia sa takto rozhodnú bez nejakej dlhšej úvahy a vôbec netušia, čo všetko takéto rozhodnutie obnáša. Obyčajne na to prídu až vtedy, keď ich to zaskočí alebo sú nútení riešiť nejaký problém, ktorý predtým pri jednom psíkovi nemali.

V prípade, že máte psíky zvládnuté, sú poslušné a robia vám radosť, je to rozhodne úplne iný pocit a iné zážitky zo spoločného súžitia s viacerými psíkmi, ako keď máte len jedného.  O psíkoch sa takýmto spôsobom dozviete oveľa viac od nich samých, pretože ste očitými svedkami ich spoločnej jednodruhovej interakcie. Zistíte, ako predchádzajú konfliktom medzi sebou, že sú k sebe veľmi ohľaduplné, tolerantné, môžete odpozorovať, aké komunikačné prvky používajú, ako si vedia určiť svoj osobný priestor , ale aj to, aké sú k sebe starostlivé. Toto všetko sa však dozviete len v prípade, že ste dokázali svojím vedením vytvoriť pravidlá a hranice, ktorým psíky rozumejú a vlastným prístupom ste ich presvedčili, že je nevyhnutné ich dodržiavať,  čím ste nastolili vo svojej rodine harmóniu.

V opačnom prípade, teda v prípade nedostatku skúseností a znalostí o tom, ako sa správajú psíky, keď ich je v rodine viac, vás môže postretnúť množstvo problémov vznikajúcich v dôsledku rôznorodosti dynamiky a povahového typu jednotlivých psíkov. Alebo vás len jednoducho zaskočí fakt, že starať sa a vychovávať dvoch psíkov je náročné fyzicky, psychicky aj finančne.

Takže, kým si obstaráte druhého psíka do rodiny, mali by ste si otvorene povedať, čo je dôvodom pre takéto rozhodnutie.

Ak je dôvodom to, že celkom nezvládate svojho prvého psíka a myslíte si, že by všetky problémy s ním vyriešil druhý pes, rozmýšľate nesprávne.

Túto chybu robí podľa mojich skúseností obrovské množstvo majiteľov psíkov. Nepridajte sa k nim. Následkom takéhoto rozhodnutia totiž nie je odstránenie problémov, ale problémy dvojnásobné! Ak však toto nie je váš dôvod, ale jednoducho ste si povedali, že máte priestor (časový, finančný, fyzický) aj na druhého psíka, určite si dobre zvážte aj tieto veci:

  • Akej povahy je psík, ktorého už máte doma a aký by mal byť ten druhý, aby sa dobre znášali.  Ak je prvý pohodlný, komótny a celkovo pomalší, ten druhý by rozhodne nemal byť veľmi aktívny a temperamentný či oveľa starší alebo oveľa mladší. Nedokázali by spolu harmonicky nažívať a vznikali by problémy.
  • Dokážete druhého psíka bez problémov začleniť do svojej domácnosti, aby ste nenarušili jej chod a rytmus všetkých členov, či už ľudských alebo zvieracích? Tu mám na mysli hlavne starých rodičov alebo menšie deti, ktoré nemusia zvládať nápor dvoch divochov pri hre a spoločnej komunikácii alebo máte doma už nejaké zvieratká, s ktorými nový psík zo začiatku (alebo aj natrvalo) nebude vychádzať a bude treba to riešiť.
  • Prítomnosť dvoch psíkov v rodine znamená hlavne zo začiatku veľký chaos, kým sa nevyjasnia ich hierarchické pozície a režim v rodine. Trúfate si to zvládnuť bez pomoci? Lebo ak nie, tak to budú ďalšie náklady navyše.
  • Budú sa na začlenení a výchove psíkov zúčastňovať všetci členovia rodiny, alebo je to len vaša partizánska akcia? Uvedomte si, že sám to nemôžete zvládnuť, pretože určite budete potrebovať súčinnosť všetkých v rodine.
  • S druhým psíkom musia práve preto súhlasiť všetci členovia rodiny, bude to veľký zásah do ich života a celej domácnosti.
  • Máte miesto v byte aj na druhého psíka? On musí mať totiž vlastný priestor na spanie aj hranie.
  • A samozrejme, budú to dvojnásobné finančné výdavky na krmivo, veterinárnu starostlivosť a váš čas.

Mnoho majiteľov psíkov si neuvedomuje, že sú zodpovední za správne nastavenie vzťahov medzi prvým a druhým psíkom. Nesmiete dovoliť, aby jeden druhého šikanoval či nadmerne otravoval aktivitami - šikanovať môže napríklad prvý nového, poprípade, ak je novým psíkom temperamentné šteniatko, to zase otravuje prvého psíka a je neodbytné pri výzvach na hru alebo zabratie si priestoru. Ak sa jeden psík pred druhým nedokáže ubrániť, musíte zasiahnuť. Ak je zase prvý príliš dominantný a chce všetko riadiť, opäť musíte zasiahnuť a dať mu najavo, že na riadenie ich vzťahov ste tam vy, nie on. Oba psíky musia cítiť, že rozhodujete vy a že sa na vás môžu spoľahnúť. Za celé tie roky spoločného súžitia s našimi dvoma fenkami rhodézskeho ridgebacka sme nezažili, že by jedna na druhú zavrčala. Obe si vedia náležitým spôsobom nárokovať svoj osobný priestor, pokoj, hračky či jedlo, no keby to náhodou nespravili korektným spôsobom, vtedy musí zasiahnuť hlava rodiny a ukázať, čo je žiaduce a čo už nie.

Ak ste sa teda už rozhodli, všetko si zvážili a máte pocit, že by sa vám predsa len zišli nejaké tipy pri začlenení druhého psíka do vašej rodiny, prečítajte si určite aj toto.

Alebo už druhého psíka v rodine máte a nie celkom to zvládate, som tu pre vás.

Dohodnite si osobné stretnutie a situáciu spoločne uvedieme na pravú mieru.

OTNkM