Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Pes v rodine »
Mať či nemať psíka alebo ako si ho vybrať

 

Ozvala sa mi klientka, že už dlho túži po psíkovi a nevie, podľa čoho si ho má vybrať.

"...Aj s partnerom sme samozrejme zamestnaní, takže psík by bol sám asi 9 hodín denne, no môžu vypomôcť známi. Určite by sme chceli niečo menšie, pokojné, na spoločné maznanie."

Vždy sa mi páči, keď ľudia riešia zaobstaranie psíka ešte pred jeho príchodom. Je to veľmi rozumné, pretože zvyčajne to s nimi preberám až vtedy, keď mi zavolajú, že šteniatko alebo pubertiaka už doma nezvládajú, netušili, čo práce to dá a že im to prevrátilo život naruby.

Ak ste vyťažený pár / jednotlivec, pamätajte, že mať doma šteniatko či psíka je rovnako náročné ako starostlivosť o bábätko. Čiže 24 hodin a 7 dní v týždni ste plne zamestnaní. O pár mesiacov príde puberta a všetko je ešte náročnejšie. Ak prejde puberta, vy ste boli dôslední a zostali ste aj pokojní a trpezliví, môžete zbierať plody svojej práce.

No zabudnite na to, že si budete robiť program vo voľnom čase tak, ako predtým. Do všetkého musíte zapojiť psíka, je členom vašej rodiny. A keď to nebude možné, tak ho musíte učiť samostatnosti, aby pár hodín na vás pokojne počkal a nerobil problémy. Takže prvý rok diskotéky, kino, párty či čokoľvek iné len zľahka, ako šafranu. A neskôr treba naň myslieť aj pri plánovaní dovoleniek.

Psík je svorkové zviera, chce byť so svojimi ľuďmi, no to neznamená, že sa chce s nimi maznať. To je ľudská potreba a keď si ju človek silou-mocou presadzuje, narobí dosť veľkú neplechu v psychike psíka. Psík s ním začne manipulovať, lebo táto potreba je veľmi oslabujúca podľa logiky psíka. Človek sa v hierarchii prepadá pod zviera a tam začínajú prvé problémy s jeho správaním ...

Spomínam to preto, lebo to mnohé ženy často považujú za dôležitú spoločnú aktivitu. Vtedy radím ľuďom bez akejkoľvek irónie, že je lepšie si kúpiť škrečka, králika alebo morské prasiatko. Tieto zvieratká sú spokojné v klietkach, nepotrebujú psychické nasadenie človeka, len základnú starostlivosť a hlavne môžete ich hladkať do nemoty. Vôbec nebudú protestovať a ani to nevyužijú pre seba.

Takisto je dôležité, v akej životnej fáze sa momentálne človek nachádza. Či si buduje kariéru alebo chce zmeniť prácu, bydlisko či plánuje rodinu. V takých momentoch by som so psíkom určite počkala na vhodnejší čas.

Ak je rodina už usadená, jej členovia majú voľný energetický potenciál a všetci s príchodom psíka do domácnosti súhlasia a aj sa budú podieľať na starostlivosti oň, môžu pokojne uvažovať ďalej.

Do mestského bytu je ideálny stredne veľký psík, ktorý nebude mať problémy pri hre ani s malými ani s veľkými plemenami čo do váhy a výšky. Ľahko sa prispôsobí a nezaberie ani veľa priestoru v byte.

Potom treba zvážiť dĺžku srsti a náročnosť pri starostlivosti o ňu.

Ďalej zvážte spoločne výber plemena, neorientujte sa na pracovné a poľovné plemená, či vysoko temperamentné, tie musia pracovať a bude jedno, či na to máte chuť a čas. Jednoducho musia.

Práca znamená každý deň zamestnať ich mozog, aby sa dostatočne mentálne unavili a pokojne a radi na všetkých v kľude opusteného bytu čakali. Rozdiel medzi prácou a hrou či zábavou je v tom, že tú istú činnosť robia psíky nie spontánne, samé od seba, ale na váš povel. A aj zábava takto premenená na prácu ich začne unavovať, čo je vaším cieľom. A na to potrebujete vy prísť z práce nie unavení, ale plní zápalu a radosti z tejto činnosti.

No a nakoniec si spravíte výber chovných staníc a zoznámite sa s chovateľmi a ich podmienkami chovu, najlepšie interiérového, keďže chcete psíka do bytu a vyberáte. Zoznamujete sa s rodičmi budúceho šteniatka, s ich povahami. A žiadate šteniatko pokojné a submisívne, ak ste priemerne skúsení psíčkari alebo začiatočníci. Nie to, čo k vám pribehne a privlastní si vás telom a krásnymi očkami. Pomocou chovateľa vyberáte z vrhu šteniatko podľa jeho prejavov. On by sa v tom mal vyznať a mal by vám šteniatko s vhodnou povahou vybrať.

Takže to je len tak v skratke, o čom by ste mali uvažovať. Ak vás to zastrašilo, to som nemala v úmysle. Dá sa to zvládnuť, veď mnohí ľudia to zvládli. Len ide o to, či to chcete mať pod kontrolou alebo cez to s menšími či väčšími "odreninami" len nejako preplávať ...

No a kým sa dostanete do záverečnej fázy, určite sa povyzvedajte u psíčkarov, čo práve venčia vo vašom okolí a pozorujte ich psíky. Spoznáte množstvo najrôznejších názorov, často protichodných. Budete sa v tom musieť zorientovať a na záver sa samozrejme rozhodnúť.

Väčšina ľudí vždy čaká, že im poradím rovno nejaké konkrétne plemeno. To nikdy nerobím, pretože ich nepoznám. Mojím zámerom je informovať, vysvetliť súvislosti, nasmerovať a inšpirovať. To je cieľom mojej poradne na diaľku.

No a najväčšiu radosť mám pri osobných stretnutiach, keď už je psík doma a učím ľudí, ako s ním správne komunikovať, vychovávať ho a cvičiť.

Viac čítajte aj tu.

Ak toto čítate a ani vy si neviete s niečím poradiť, zavolajte mi, skúsime na niečo spoločne prísť.

 

MDZmYjJhO