Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Môj príbeh » Po 5 rokoch
Po viac ako piatich rokoch

August 2015

Po viac ako piatich rokoch existencie tejto stránky a mojej každodennej profesionálnej práce so psíkmi a ich majiteľmi som mala akúsi potrebu bilancovať. Každé stretnutie, každý majiteľ a jeho psík je pre mňa ďalšou a ďalšou skúsenosťou. Za ten čas mi ich prešli rukami stovky ...

Stránku neustále dopĺňam o nové príspevky, ktoré môžu byť užitočné a inšpirujúce pre vás, milí návštevníci. Popri stránke funguje i profil na facebooku s fotkami a videami zo stretnutí s mojimi „pacientmi“ (a nemyslím tým psíkov).

Videá na fb nie sú návodom, pretože svojím rozsahom nemôžu kopírovať celý príbeh a celý problém, ale určite sú pre mnohých inšpiráciou, pomôckou pri riešení svojho problému alebo popudom kontaktovať ma, stretnúť sa a vyriešiť vlastný problém. Pretože každý problém je špecifický z jednoduchého dôvodu: každý psík a každý človek je jedinečný, ich vzájomná interakcia je nekopírovateľná a aj riešenie musí byť originálne v detailoch, aj keď za použitia všeobecne platných princípov.

Čo ma však za ten čas najviac potešilo, je, že sa objavujú aj ďalšie stránky a jednotlivci, ktorí sa zameriavajú na pomoc pri výchove psíkov, rozlišujú medzi výchovou a výcvikom psíka a robia tak neoceniteľnú službu osvete o novom „zamestnaní“ dnešných psíkov – už to nie sú len služobné a poľovné psy, ktoré musia reagovať v sekunde. Sú to spoločníci, členovia rodín vo zvieracej podobe a aby dokázali túto náročnú úlohu splniť, aj práca s nimi musí byť zákonite iná ako doteraz.

Ich reakcie nemusia prísť v sekunde, ale ich správanie musí byť prijateľné pre všetkých ľudských členov rodiny, spoľahlivé a konzistentné v každej chvíli a dlhodobo. Musia vedieť riešiť rôzne životné situácie, vyhodnocovať a správne sa rozhodnúť, nie mechanicky plniť povely, ktoré sme ich nadrilovali.

Nie je to ich rozhodnutie byť spoločníkmi. Do tejto roly sme ich obsadili my ľudia, a preto je našou povinnosťou naučiť ich novému chovaniu a novým schopnostiam. Musíme ich naučiť, aby vedeli s nami žiť v byte, dome a robili nám radosť, nie trápenie.

Ich mozog má dostačujúci potenciál na zvládnutie novej úlohy. Príčina, kde to často viazne, je v nás ľuďoch – nevieme sa s nimi dorozumieť, vymysleli sme pre nich ľudský systém povelov a divíme sa, keď veci nejdú podľa našich predstáv.

Ich komunikačným nástrojom je však reč tela, tej rozumejú, s tou schopnosťou sa narodili, nepotrebujú sa učiť nový jazyk. Musíme sa ho naučiť my (aj náš mozog je dostatočne dimenzovaný na zvládnutie tohto jazyka), ponúknuť im ho v bežných i ťažkých situáciách a oni sa nám odvďačia ochotou porozumieť a reagovať aj na náš ľudský výmysel – slovné povely.

Odkedy používam a učím ľudí používať reč tela v kombinácii s povelmi, neprestávam sa diviť (a spolu so mnou i majitelia psíkov) jednoduchosti mnohých problémov.

Medzitým sme touto cestou a novým prístupom dostali na prijateľnú úroveň i život a správanie našej problematickej fenky (nestabilné nervy, plachosť a strach zo zvukov, čítaj tu), ktorá stojí za mojím rozhodnutím pomáhať ľuďom a ich psíkom profesionálne.

Stal sa z nej priateľský, pokojný pes. Je spoľahlivá a trpezlivá pri výchove ostatných psíkov a za našej prítomnosti zvláda aj petardy aj búrky. Nebola dokonalá, nebola vyrovnaná, bola neistá a v určitých situáciách potrebovala našu pomoc na ich zvládnutie (hm, tie petardy, tie búrky .... postrach pre mnohých psíkov aj ich ľudí), ale prežila pokojné roky - keď som toto písala, mala 11 rokov - a dôstojne s veľkou ochotou a šikovnosťou plnila svoju životnú úlohu ako ostatné „lepšie geneticky vybavené“ psíky.

Takže stále platí, že ...

pomáham pri riešení nezhôd v súžití rodiny a jej psíka priamo vo vašej domácnosti, učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkovi, ako ho vychovávať a doviesť k disciplíne a slušnému správaniu prirodzeným spôsobom a v jeho najprirodzenejšom prostredí u vás doma. Je to najefektívnejší spôsob ako zistiť príčiny nesúladu a nájsť riešenie.

Ak vás to oslovilo, pretože máte nejaký konkrétny problém so správaním psíka a nenašli ste riešenie na tejto stránke, alebo ho neviete praktizovať, zavolajte mi a dohodneme si osobné stretnutie.

M2JlYmY0M