Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Vodičák na psíka » Ako "čítať" svojho psíka 1.
Signály, ktorými psík odvracia možný konflikt 1. časť

Ani na toto nemusíte byť skúseným kynológom, aby ste vedeli, čo vám v tej-ktorej chvíli psík hovorí.

Priebežne sledujem zahraničnú literatúru a keď som pred rokmi narazila na už aj u nás známy titul Upokojujúce signály nórskej kynologičky T. Rugaas, nadobudla som presvedčenie, že všetci majitelia psíkov by si mali túto útlu knižočku prečítať.

Samozrejme, to sa asi nestane, ale môžem prispieť k šíreniu týchto informácií a pridať k nim vlastné poznatky a skúsenosti. Pretože sa neustále stretávam s údivom a nefalšovaným prekvapením, keď pri tréningu majiteľom vysvetľujem, čo im práve ich psík hovorí a ako na to reagovať, či napríklad v tréningu pokračovať, alebo ho radšej ukončiť.

Psíky nerozprávajú, len štekajú, kňučia, vrčia ... to vie každé dieťa. Ale to by im nestačilo na komunikáciu medzi sebou. Oni majú tisíckami rokov vypracovaný a vžitý ďalší komunikačný systém, o ktorom už nie všetci vieme a často ho mnohí nedokážu ani len postrehnúť a rozoznať. Používajú svoje telo a jeho jednotlivé časti na to, aby sa navzájom rozumeli a prežili. Neschopnosť dorozumenia vždy vedie k zániku.

A ďalšia vec je, že niektoré signály poznáme, no vysvetľujeme si ich úplne mylne. Nám ľuďom sa zdajú náramne milé a príjemné a psík nám pritom oznamuje, že sme jeho vlastníctvom a práve nás vmanévroval tam, kde mu to vyhovovalo. A my sme mu poslušne vyhoveli -  ako lokaji, ktorých povinnosťou je o všetko sa postarať a čakať tíško v kútiku na ďalšie príkazy.

Takmer všetci vieme, čo znamená vrtenie chvostíkom a aké milé je, keď nám psík spontánne položí labku na ruku alebo sa o nás oprie celým telom. Je toho však oveľa viac a je potrebné vidieť celú situáciu v danom momente. Inak aj vrtenie chvostíkom aj tú labku na našej ruke pochopíme nesprávne.

Zásadnou črtou psej komunikácie v dnešnom svete je každú situáciu prežiť v pokoji. Nie je to úžasné? My ľudia by sme sa mohli trochu poučiť ...

Problém však je, že nie všetky psíky používajú všetky signály. Niektoré ich využívajú hojne, niektoré nie, pretože domestikáciou a súžitím s ľuďmi, ktorí ich neovládajú, sa im táto schopnosť jednoducho stratila. Ako keď sa naučíte cudzí jazyk a prestanete ho používať. Zabudnete ho.

Preto som si do tohto článku vybrala tie signály, s ktorými sa u psíkov bežne stretnete a niektoré, ak sa posnažíte a situáciu budete vnímať v kontexte, aj rozpoznáte.

Signály môžete aj vy používať spätne voči psíkom, pokiaľ si to situácia vyžaduje a rozumiete jej. Asi by ste ťažko vrteli chvostom, líhali si na predné labky, olizovali nos alebo trepali ušami. Ale napríklad zívanie, približovanie bokom v oblúku, žmurkanie, natočenie hlavy nabok, zamrznutie v pohybe či spomalené pohyby využiť môžete, psík ich rozpozná a pochopí. A bude vám vďačný.

Signály pre upokojenie situácie a odvrátenie konfliktu:

Pohyb v oblúku, pomalé pohyby, zamrznutie tela, pootočenie hlavy a tela, sadnutie, ľahnutie, oňuchávanie zeme, vrtenie chvostom, zívanie, oliznutie nosa, zatrepanie ušami, očný kontakt a mrkanie, rozdelenie, zdvíhanie labky

Signály manipulácie s človekom:

Opieranie sa o pána, sadanie na pána, izolácia pána telom, položenie labky na pána, olizovanie pána, očný kontakt (hypnotizovanie pohľadom), zvukové vynucovanie

Pohyb v oblúku

Častá situácia na vychádzke, keď stretávate cudzieho psíka bez pána. Psíky zvyknuté na túlačky ovládajú stratégiu vonku, keď sú ponechané samé na seba. Alebo keď je váš na voľno a ide sa s ním zoznámiť iný psík, tiež na voľno.

Ku každému neznámemu objektu, s ktorým sa psíky chcú zoznámiť, a nie ho ignorovať, prichádzajú nie priamo, ale natočené bokom a vo veľkom oblúku. Oblúk pomaly počas približovania zmenšujú a ten čas využívajú na získanie a spracovanie informácií o danom objekte. A hlavne: dávajú najavo, že nechcú útočiť, upokojujú vás aj vášho psíka, že prichádzajú v mieri. Až kým sa nedostanú celkom blízko a kontakt dokončia oňuchaním alebo sa rozhodnú pre ústup a pokojný odchod.

Keď k vám cudzí psík priletí ako víchor priamo, nepozná túto prirodzenú stratégiu jeho druhu, nie je skúsený potulkár a niekde za rohom má svojho pána a práve sa mu podarilo zdrhnúť. Pokojne ho zastavte vykročením proti nemu s vystretou zastavujúcou dlaňou, kým ho nedonútite k ústupu alebo si ho majiteľ nepríde vyzdvihnúť.

Pomalé pohyby, zamrznutie tela

Pomalé pohyby až úplné zastavenie v pohybe môžete pozorovať aj počas približovania sa cudzieho psíka v spomínanom oblúku. Alebo počas vychádzky váš psík spomalí – to zbadal niekoho alebo niečo, čo je potrebné upokojiť. Napríklad rozjašeného a na neho sa rútiaceho psíka. Alebo počas hry je jeden psík príliš divoký a druhému to nevyhovuje, tak spomalí svoj pohyb a druhý psík okamžite zareaguje takisto spomalením svojej dynamiky pri hre.

Určite ste sa stretli so spomalenými pohybmi svojho psíka počas tréningu, keď sa vám veľmi nedarilo. Boli ste na psíka netrpezliví a podráždení, pretože nebol dostatočne rýchly v plnení vašich povelov alebo ich nechcel splniť. A namiesto toho, aby zrýchlil, začal spomaľovať alebo dokonca zastal v blízkosti a čakal, či začal ňuchať po zemi. Vy ste to pochopili ako jeho odbojnosť a ignoranciu. On vám vravel: upokoj sa a ja určite prídem, toto napätie mi nevyhovuje. Takže výdych, nádych,  odpustite paru, zmeňte tón hlasu a psík k vám príde. Funguje to. Len prebral za vás réžiu situácie, pretože vy ste to nezvládali.

Pootočenie hlavy

Môžete ho vidieť pri kontakte psíkov. Každý z nich najskôr otočí hlavu nabok, raz alebo aj  viackrát a až potom sa oňuchajú. Alebo keď fotíte svojho psíka, dá hlávku na stranu. V prvom prípade sa psíky navzájom upokojujú a uisťujú sa o svojej "lojalite a pakte o neútočení“, v druhom psík upokojuje vás, pretože fotoaparát vyzerá pre neho veľmi hrozivo a je mu to nepríjemné.

Niekedy namiesto pootočenia hlavy psík len zažmurká očami alebo nimi prejde zo strany na stranu – najčastejšie vtedy, ak mu hlavu pevne držíte z akéhokoľvek dôvodu (vyšetrenie, káranie atď.) a on nemá možnosť ňou pohnúť. Využije na to oči. Musíte byť však veľmi pozorní, aby ste tento signál dešifrovali. V každom prípade je mu nepríjemne a vraví vám to. Zjednodušte mu to a natočte sa k nemu zo strany, nakloňte svoju hlavu nabok, nie priamo na neho alebo na neho zažmurkajte. Rozhodne ho to tiež upokojí.

Pootočenie tela

Pootočenie sa bokom alebo zadkom má veľmi silný upokojujúci náboj. Môžete to sledovať pri zoznamovacej hre psíkov, kedy sa hrajú tak, že skáču okolo seba bokom. Alebo jeden sa hrá divoko a druhý sa mu natočí bokom alebo zadkom, aby ho upokojil. Takisto dospelý psík sa šteniatku natočí bokom, dvihne hlavu a natočí ju nabok, aby spomalil a upokojil jeho divé dobiedzanie a volanie do hry.

Alebo ste na vychádzke a za plotom na vás zúri pes. Natočte seba aj svojho psíka bokom k plotu. Ak to nepomôže, tak sa otočte aj so psíkom chrbtom a chvíľu počkajte. Psík za plotom sa upokojí a začne nasávať vzduch, aby zistil, čo ste zač.

Ak váš psík cíti z vašej strany ohrozenie (ste nervózni, zlostní, netrpezliví) a nechce k vám prísť, otočte sa mu bokom  alebo až chrbtom. Upokojíte ho tým a on k vám po chvíli príde.

Takisto aj neznámeho psíka, ktorého chcete z nejakého dôvodu prilákať k sebe. Ak budete stáť proti nemu tvárou v tvár a volať ho k sebe akokoľvek sladkým hlasom, nepríde k vám. Je si vami neistý, pretože ste zaujali konfrontačnú priamu pozíciu. Ale natočte sa bokom, nehlaďte mu do očí, len čakajte a uvidíte tú zmenu. Príde a na vás opatrne pozrieť zblízka.

Sadnutie

V interakcii s inými psíkmi to môžete sledovať skôr u sebaistých a vyrovnaných psíkov. Z našej dvojky ridžbečiek to robí len tá staršia a sebavedomá fenka. Napríklad, sme na vychádzke a stretneme psíka, ktorý do nej dobiedza, aj keď sa už pohrali a ona už nemá záujem. Sadne si a čaká, kým ho to neprejde.

Alebo sme na záhrade dlho do noci, ona je zvyknutá byť v našej spoločnosti až do konca, ale už ju to prestalo baviť, pretože je chladno a nemôže ležať na pohodlnom miestečku (hojdačka, lavica s matracom atď.). Podíde ku mne a sadne si predo mňa. Keď nereagujem, sadne si chrbtom ku mne. Upokojuje pre ňu nepríjemnú situáciu a posiela mi signál, že aj keď zbožňuje byť v našej prítomnosti, toto je pre ňu neprijateľné a chce odísť dovnútra na svoj pelech. Vždy jej vyhoviem.

Takisto keď sa na vychádzke s niekým zarozprávam a fenky mám pri nohe na krátko. Vydržia 15 minút postávať a čakať. Ale keď je to dlhšie, poodídu mi od nohy, ako dovolí vôdzka a tá sebavedomá si sadne chrbtom ku mne. Vtedy skrátim debatu a tiež jej vyhoviem. Za odmenu, že tak dlho vydržala naše vykecávanie a dáva mi jasné signály.

Mladšia fenka, ktorá nie je taká sebaistá, používa tento signál len voči mne s manželom. Keď cíti za niečo výčitku v našom hlase, okamžite si pred nás sadne (napríklad, často si vynucuje striktné dodržiavanie času na kŕmenie - hneď nás príde upozorniť, že sme o 10 minút prešvihli termín kŕmenia. Buď okolo nás pobehuje, alebo hypnotizuje pohľadom. Ak spontánne neprestane, ani keď ju ignorujeme, otočíme sa k nej s prekvapeným pohľadom, že čo je to za činnosť. Ona si hneď sadne a po chvíľke pokojne odkráča. Nechcela nám tým dať najavo, že tento povel ovláda, alebo že sa podriaďuje. Len nám povedala, že to prepískla a radšej to zase dala do poriadku.).

Aj tento signál môžete používať na svojho psíka. Keď je rozbláznený ako z divých vajec, či viac psíkov spolu divočí, alebo je psík nervózny z nejakej situácie. Sadnite si, kde sa dá, nič nerobte, nič nehovorte, nedívajte sa na psíka. Po chvíľke sa upokojí a bude čakať na váš ďalší signál k inej činnosti.

Rovnako aj doma, keď vás psík otravuje a neustále sa dožaduje hry. Sadnite si, nedívajte sa na  neho, zoberte si knižku, noviny, či zapnite telku. Prekvapíte ho a po chvíli sa upokojí. Vtedy ho odmeňte pozornosťou a povedzte mu, čo má robiť. Už vás dokáže vnímať. 

Ľahnutie

Má tiež veľmi silný upokojujúci náboj. Najčastejšie ho môžete vidieť, keď sa dva psíky hrajú a jednému to už prestane vyhovovať. Ľahne si na brucho a čaká. Druhý psík na to hneď zareaguje a spomalí svoju neviazanú hru. Po chvíľke často pokračujú ďalej. Majitelia to spravidla nerozoznajú ako signál na upokojenie, ale len ako oddychovku v hre. Všímajte si to a zistíte, že váš psík to používa aj v iných situáciách.

Napríklad, ide vám oproti psík a ten váš si ľahne (alebo naopak). Nie je to obyčajná vyčkávacia pozícia. On vysiela signál prichádzajúcemu psíkovi, že mu od neho nič nehrozí a že sa môže pokojne priblížiť. Ak je prichádzajúci psík roztatárený, rúti sa na vás a váš psík si ľahne, čaká na rútiaci sa buldozér so zámerom upokojiť ho, kým sa priblíži až k nemu. Ten druhý to zvyčajne pochopí a spomalí. Prebehla medzi nimi komunikácia na diaľku a kontakt môže prebehnúť podľa psích pravidiel.

Ak by ste vy chceli použiť tento signál, tak maximálne na upokojenie bujarého vyvádzania vášho psíka doma. Aby ste sa mohli uložiť na gauč. Inak by to bolo pre vás dosť nepohodlné.

Oňuchávanie zeme

Okrem toho, že to psy bežne robia kvôli získavaniu informácií o okolí, môžete to často vidieť, keď ste nervózni alebo rozladení na vychádzke, pri tréningu. Voláte na psíka, on na prvý raz neposlúchol a vy už naberáte. To už ani neposlúchne. Cíti z vás zlosť alebo podráždenosť a začne vás upokojovať: zastaví opodiaľ, znehybnie a skúma vás a potom sa skloní k zemi a začne ju oňuchávať. Niekedy to nie je nos až na zemi, ale len pri zemi.

Ak to zhodnotíte ako ignoranciu a neposlušnosť z jeho strany - veľká chyba. Už som to tu spomínala, upokojte sa, otočte sa k nemu bokom a privolajte si ho gestom alebo niečím ako „no šup, šup“, ale pokojným tónom. Zaraz sa k vám rozbehne. Pretože medzi vami prebehla komunikácia a vznikajúci konflikt ste obojstranne zažehnali.

A takisto to môžete niekedy zhliadnuť, keď idete so psíkom na voľno na vychádzku popri plotoch so štekajúcimi psami. V týchto situáciách to robí zase len naša staršia fenka, aj to len pri niektorých psíkoch. Ona je na voľno, psík za plotom na ňu zúrivo doráža a ona sa pokojne priblíži až k nemu pod nos, skloní hlavu k zemi a pomaly ňou pohybuje pri zemi. Psík stíchne a pozoruje. Vtedy ona odchádza za svojím ďalším biznisom.

Ďalšie signály a ich význam nájdete tu.

Poznať a vedieť používať tieto signály je veľmi užitočné. No vedieť rozpoznať signály, ktorými vám váš vlastný psík oznamuje, že ste jeho majetkom a má na vás všetky práva, je podľa mňa nevyhnutné. Takže si určite pozrite aj časť o tom, ako vie psík zmanipulovať človeka.

Ak by vám niečo z uvedeného nebolo jasné alebo by ste sa chceli so mnou poradiť, dohodnite si osobné stretnutie, rada vám veci vysvetlím.

 

Mzk1ZWYxM