Máme na to riešenie

arr3Aby vychádzka bola relaxom, nie trápením Často sa na mňa obracajú ľudia s otázkami ako odstrániť agresiu ich psíka počas vychádzky. Alebo... arr3Ako zastaviť štekanie na ľudí, v byte, na dvore, na zvonček, telefón či iné predmety Ak si položíme otázku, čo je to vlastne štekanie, napadnú nás rôzne odpovede typu: je to psia reč,... arr3Ničenie vecí a oblečenia Postarajte sa o to, aby mal váš psík dostatok aktivít počas dňa, fyzických aj mentálnych, učte ho... arr3Vzrušená reakcia na návštevu Ide len o nácvik disciplíny: nacvičujte povel „čakaj“ na vzdialenejšom mieste v predsieni po... arr3Kradnutie potravín a predmetov Najlepšia je prevencia: za vašej neprítomnosti by potraviny a iné takéto predmety vôbec nemali byť... arr3Cikanie feniek na trávnik Najlepšie je začať cvičiť materiál na vyprázdňovanie (kôra, kamienky, kyprá pôda) od prvého dňa,... arr3Pocikávanie sa dospelého psa Pocikávanie sa vo vnútri, a to po vytvorení návyku vyprázdňovania sa vonku, môže mať svoju príčinu... arr3Strach - prečo sa psík bojí O strachu Strach je normálnou reakciou mozgu na podnety, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné alebo sa... arr3Ako zvládnuť hyperaktívneho psíka Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má... arr3Nevinné zábavky - pozor na ne! Nevinné zábavky nemusia byť až také nevinné Čo už môže byť také zlé na prenasledovaní lastovičiek... arr3Skákanie na ľudí i iných psíkov Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na...

Pes v rodine »
Skákanie na ľudí i iných psíkov

Neustále sa na mňa obracia množstvo klientov s otázkou ako zastaviť skákanie psíka na ľudí – na nich, na návštevu, na človeka na vychádzke či iné psíky. Skákanie na ľudí alebo na psy je drzé, neusmernené chovanie a každý vyrovnaný pes sa voči tomu ohradí. Len človek sa nevie správne a zrozumiteľne ohradiť.

Tu vám nepomôže výcvik, ale výchova. Je to presne ten istý rozdiel ako u detí - škola vám nevychová z dieťaťa slušného človeka, len mu dá vzdelanie a jadro výchovnej časti zostáva na rodine a rodičoch. Takisto môžete naučiť psíka milión rôznych kúskov, akékoľvek povely, ale ak ho nevychováte k slušnému správaniu, psík vám vykoná povel s radosťou a ešte s väčšou sa vráti k pôvodnej neželanej činnosti. Ľudia používajú najmožnejšie i najnemožnejšie metódy na elimináciu skákania, dobrý je vtedy každý „babský recept“.

Skúste však použiť reč tela, je to zvierací jazyk, a začnete ich vychovávať. Oni sa medzi sebou dorozumievajú hlavne telom a duševnou silou.

No a na to je potrebné, aby ste správne rozumeli, čo v ich reči znamená skákanie na iného, či už psa alebo človeka:

je to drzé útočenie na osobný priestor jedinca, ktoré sa medzi psíkmi toleruje maximálne do 4.mesiaca veku nespratníka.

Neskôr už nie a takisto nie ani z dôvodu rozrušenia alebo prílišného nadšenia, čo sú veľmi časté príčiny tohto správania sa u mladých či výchovne nepodchytených jedincov. Psíky prirodzene vyžadujú okolo seba pokoj a aj si ho pokojom nárokujú. Keby ste videli viac psíkov vo vzájomnej interakcii, videli by ste, aké rôzne nástroje na upozornenie o nevhodnom chovaní chuligána/rozšantenca či dokonca jeho elimináciu používajú.

V prvom rade je to zamrznutie v pohybe a upokojovanie pokojom svojho tela. Tento nástroj vedia použiť šteniatka, mladé i už dospelé psíky. I keď treba povedať, že je to nástroj veľmi pokojný a skôr ho používajú staršie či psychicky vyspelejšie a vnútorne vyrovnanejšie jedince alebo jedince zvyknuté na vzájomný kontakt medzi sebou. Nie také, ktoré sa na vychádzku či do interakcie dostanú raz za mesiac či dokonca rok a život prežívajú len na dvore.

Iné, drsnejšie psie spôsoby na tomto mieste spomínať nebudem, pretože ich ľudia viac poznajú, aj keď im nie celkom rozumejú.Takže, ak budete vyvíjať aktivitu/činnosť na upokojovanie, nepochodíte. Vidíte v tom ten logický nezmysel? Aktivitou nemôžete uviesť do pokoja.

Ja používam reč tela (odpozeranú z ich správania medzi sebou), čiže spravím psíkovi to, čo mi robí on:

Psík na mňa vyskočí, ja na pár sekúnd zamrznem (je to signál nespokojnosti), natočená k nemu bokom až chrbtom. Ak toto nezaúčinkuje do pár desiatok sekúnd ako výraz mojej nespokojnosti, pokojným pol krokom vykročím proti nemu. Čiže nabúram sa do jeho osobného priestoru.

Psík sa zvyčajne zarazí (lebo som použila jeho reč, nie moju ľudskú) a sleduje ma. Vyskočí znovu, ja zase pokojne proti nemu a čakám na reakciu. Bez pohľadu naň, bez slova.

Garantujem vám, že po 2-3 vykročeniach ako reakcii na jeho výskok s tým prestane a ustúpi z môjho priestoru. Pochopí, že viem, čo robí (rozprávame jedným jazykom) a viem to účinne zastaviť. A nielenže ho zastavím, ale mu začnem vštepovať pokoj a slušné správanie namiesto nadšenia a rozrušenia.

Ak ide o vašu návštevu, tá musí spraviť to isté (alebo vy za ňu). Ak bude psíka povzbudzovať svojím záujmom oň (v jeho jazyku je to útok čiže psychická slabosť), predklonom, rečou, dotykom či pohľadom, koleduje si o drzé chovanie psíka voči nej.

Buď to zastavíte vy alebo, ak sa to návšteva chce naučiť, budete jej dávať pokyny. Nech na psíka nereaguje pohľadom, slovom ani dotykom. Nech spraví pol krok, veľmi pomaly a pokojne, proti psíkovi a drží sa pokynov o nekontaktovaní (žiadny očný ani slovný prejav). O chvíľu psík ustúpi a bude čakať, kto si ho kedy všimne. Čas, kým sa dostaví výsledok / ústup psíka, je rôzny, v závislosti od povahy psíka.

Ak to chcete spraviť za návštevu vy, čo by ste aj mali, ona to nie je povinná vedieť, nech sa drží vašich pokynov o nekontaktovaní a vy pomaly pristúpite odzadu alebo zboku k psíkovi a dôrazne, bez slova, sa ho rázne dotknete napnutými prstami do boku, slabín či krku a zamrznete v pohybe. To je simulácia dospelej psej papule a jej zubov.

Psy sa za šiju neupozorňujú, to patri šteňaciemu veku a komunikácii mamy so svojím šteniatkom, oni sa štípu zubami alebo drgajú papuľami a robia dominantné pózy. Ten dotyk musí byť krátky, rýchly a dôrazný, nepripúšťajúci diskusiu. A vzápätí dominantný pohľad a pokoj s vyčkaním na reakciu mozgu (1 sekunda pri malom plemene, 3 sekundy pri strednom a veľkom). 

Na slová zabudnite, v tej chvíli používate oveľa zrozumiteľnejší a dominantnejší nastroj ako sú ľudské slová. Tie fungujú, len keď je mozog v kľude, no v rozrušení, nadšení, strachu, neistote, nie sú účinné. Mozog v takom stave reaguje len na to, čo pozná od prírody, nie na naučené veci. Keď sa dostane do kľudu, slová opäť fungujú.

Ak vám tento dotyk nezaúčinkuje, dôvodom je vaša neistota pri ňom alebo bol príliš slabý či silný, neistý a nepresvedčivý. Treba mať naň cvik. Takýmto spôsobom psíkovi vysvetlíte, že jeho drzé chovanie nie je na mieste a ono postupne uhasne, vašou účinnou kontrolou a vekom, samozrejme. Ale len vek to nespraví.

Ja sa na tejto stránke venujem hlavne výchove, a to spôsobom prirodzeným a zrozumiteľným pre psíka, založeným na jeho prirodzenej komunikácii.

Väčšina publikácii a kynológovia sa venujú len výcviku. No výchovou dosiahnete u psíka spontánne správne chovanie – také, ktoré si želáte v daných situáciách, kým povelmi ho dovediete len k ich vykonaniu, no nie k poznatku, že to principiálne nemá robiť. Takže skúste sa na to začať pozerať inými očami a žiadať od vášho psíka želané chovanie telom, dôsledne v každej situácii.

A to ešte len uvidíte, ako si budete spolu rozumieť - bez slov, pretože sa dostanete na spoločnú komunikačnú vlnu, kedy sú slová zbytočné. Svoje spoločné chvíle si začnete užívať úplne novým a bezkonkurenčným spôsobom.

No a keď chcete odčerpať prebytočnú energiu jeho mozgu, trénujte povely, učte ho nové veci, rôzne kúsky a triky. Verte, že to ocení ako skvelú zábavu z vašej strany.

Ak by vám niečo z uvedeného nefungovalo alebo je niečo z toho pre vás nezrozumiteľné, dohodnite si osobné stretnutie.

Každý psík je individuálny a sú aj iné zrozumiteľné spôsoby, ako mu skákanie vyhodiť z hlávky. Aj keď tento je na väčšinu psíkov najúčinnejší a najrýchlejší.

MjgwO