Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Postrehy z praxe » Mať či nemať psíka
Mať či nemať psíka alebo ako si ho vybrať

 

Ozvala sa mi klientka, že už dlho túži po psíkovi a nevie, podľa čoho si ho má vybrať.

"...Aj s partnerom sme samozrejme zamestnaní, takže psík by bol sám asi 9 hodín denne, no môžu vypomôcť známi. Určite by sme chceli niečo menšie, pokojné, na spoločné maznanie."

Vždy sa mi páči, keď ľudia riešia zaobstaranie psíka ešte pred jeho príchodom. Je to veľmi rozumné, pretože zvyčajne to s nimi preberám až vtedy, keď mi zavolajú, že šteniatko alebo pubertiaka už doma nezvládajú, netušili, čo práce to dá a že im to prevrátilo život naruby.

Ak ste vyťažený pár / jednotlivec, pamätajte, že mať doma šteniatko či psíka je rovnako náročné ako starostlivosť o bábätko. Čiže 24 hodin a 7 dní v týždni ste plne zamestnaní. O pár mesiacov príde puberta a všetko je ešte náročnejšie. Ak prejde puberta, vy ste boli dôslední a zostali ste aj pokojní a trpezliví, môžete zbierať plody svojej práce.

No zabudnite na to, že si budete robiť program vo voľnom čase tak, ako predtým. Do všetkého musíte zapojiť psíka, je členom vašej rodiny. A keď to nebude možné, tak ho musíte učiť samostatnosti, aby pár hodín na vás pokojne počkal a nerobil problémy. Takže prvý rok diskotéky, kino, párty či čokoľvek iné len zľahka, ako šafranu. A neskôr treba naň myslieť aj pri plánovaní dovoleniek.

Psík je svorkové zviera, chce byť so svojimi ľuďmi, no to neznamená, že sa chce s nimi maznať. To je ľudská potreba a keď si ju človek silou-mocou presadzuje, narobí dosť veľkú neplechu v psychike psíka. Psík s ním začne manipulovať, lebo táto potreba je veľmi oslabujúca podľa logiky psíka. Človek sa v hierarchii prepadá pod zviera a tam začínajú prvé problémy s jeho správaním ...

Spomínam to preto, lebo to mnohé ženy často považujú za dôležitú spoločnú aktivitu. Vtedy radím ľuďom bez akejkoľvek irónie, že je lepšie si kúpiť škrečka, králika alebo morské prasiatko. Tieto zvieratká sú spokojné v klietkach, nepotrebujú psychické nasadenie človeka, len základnú starostlivosť a hlavne môžete ich hladkať do nemoty. Vôbec nebudú protestovať a ani to nevyužijú pre seba.

Takisto je dôležité, v akej životnej fáze sa momentálne človek nachádza. Či si buduje kariéru alebo chce zmeniť prácu, bydlisko či plánuje rodinu. V takých momentoch by som so psíkom určite počkala na vhodnejší čas.

Ak je rodina už usadená, jej členovia majú voľný energetický potenciál a všetci s príchodom psíka do domácnosti súhlasia a aj sa budú podieľať na starostlivosti oň, môžu pokojne uvažovať ďalej.

Do mestského bytu je ideálny stredne veľký psík, ktorý nebude mať problémy pri hre ani s malými ani s veľkými plemenami čo do váhy a výšky. Ľahko sa prispôsobí a nezaberie ani veľa priestoru v byte.

Potom treba zvážiť dĺžku srsti a náročnosť pri starostlivosti o ňu.

Ďalej zvážte spoločne výber plemena, neorientujte sa na pracovné a poľovné plemená, či vysoko temperamentné, tie musia pracovať a bude jedno, či na to máte chuť a čas. Jednoducho musia.

Práca znamená každý deň zamestnať ich mozog, aby sa dostatočne mentálne unavili a pokojne a radi na všetkých v kľude opusteného bytu čakali. Rozdiel medzi prácou a hrou či zábavou je v tom, že tú istú činnosť robia psíky nie spontánne, samé od seba, ale na váš povel. A aj zábava takto premenená na prácu ich začne unavovať, čo je vaším cieľom. A na to potrebujete vy prísť z práce nie unavení, ale plní zápalu a radosti z tejto činnosti.

No a nakoniec si spravíte výber chovných staníc a zoznámite sa s chovateľmi a ich podmienkami chovu, najlepšie interiérového, keďže chcete psíka do bytu a vyberáte. Zoznamujete sa s rodičmi budúceho šteniatka, s ich povahami. A žiadate šteniatko pokojné a submisívne, ak ste priemerne skúsení psíčkari alebo začiatočníci. Nie to, čo k vám pribehne a privlastní si vás telom a krásnymi očkami. Pomocou chovateľa vyberáte z vrhu šteniatko podľa jeho prejavov. On by sa v tom mal vyznať a mal by vám šteniatko s vhodnou povahou vybrať.

Takže to je len tak v skratke, o čom by ste mali uvažovať. Ak vás to zastrašilo, to som nemala v úmysle. Dá sa to zvládnuť, veď mnohí ľudia to zvládli. Len ide o to, či to chcete mať pod kontrolou alebo cez to s menšími či väčšími "odreninami" len nejako preplávať ...

No a kým sa dostanete do záverečnej fázy, určite sa povyzvedajte u psíčkarov, čo práve venčia vo vašom okolí a pozorujte ich psíky. Spoznáte množstvo najrôznejších názorov, často protichodných. Budete sa v tom musieť zorientovať a na záver sa samozrejme rozhodnúť.

Väčšina ľudí vždy čaká, že im poradím rovno nejaké konkrétne plemeno. To nikdy nerobím, pretože ich nepoznám. Mojím zámerom je informovať, vysvetliť súvislosti, nasmerovať a inšpirovať. To je cieľom mojej poradne na diaľku.

No a najväčšiu radosť mám pri osobných stretnutiach, keď už je psík doma a učím ľudí, ako s ním správne komunikovať, vychovávať ho a cvičiť.

Viac čítajte aj tu.

Ak toto čítate a ani vy si neviete s niečím poradiť, zavolajte mi, skúsime na niečo spoločne prísť.

 

NmQ1N