Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

O mne » Rea, ďalší víťaz v cieli
... aj naša šéfka Rea prešla cieľovou rovinkou

Rea (Bwana Solipse)

*11/2003

+05/2018

Z našej dvojice rr (staršia Rea a mladšia Sil) bola Sil vždy tá rýchlejšia a Rea šéf mysliteľ. Aj tú pomyselnú životnú cieľovú rovinku prešla Sil ako prvá, no len o kúsok. Do troch mesiacov po nej ňou prešla aj šéfka Rea.

V 15.roku života sme Reu na „vlastnú žiadosť“ nechali odísť a ukončiť boj s rakovinou. A to že bojovala!

Keď mala osem, náhodou sme zistili obrovský nádor na slezine. Stihli sme to o 5 minút dvanásť. Keď mala desať, pri sterilizácii sa objavili nádory na mliečnych žľazách.  Vyrezané a vyriešené.

Keď mala dvanásť, opäť sme ju ukradli hrobárovi z lopaty pri torzii žalúdka. A po štrnástych narodeninách sme úspešne odstránili otvorený kožný nádor.

No a medzitým sme si spokojne nažívali a s nadhľadom a rozvahou šéfka Rea dohliadala na svoju svorku (o rok mladšia Silvia a o 10 rokov mladšia Casia) i moju prácu s klientskymi psíkmi. Práve s nimi to všetko „odmakala“ Silvia ako prvý zodpovedný asistent a Casia ako hlavný zabávač a programový animátor.

No s Reou to vlastne začalo (bolo to pred viac ako dvadsiatimi rokmi a ja som si myslela, že už nie som začiatočník.... dnes na to spomínam s úsmevom. Usmievam sa, samozrejme, hlavne nad sebou.)

Náš každodenný život s domácim miláčikom Reou mi dával zabrať. Dlho som si myslela, že horšie to nemôže byť so žiadnym iným psom. A keď som (postupne a nie tradičnými výcvikovými metódami) zvládla ju, myslela som si, že už zvládnem hocičo. Zásadný omyl.

To som však zistila až oveľa, oveľa neskôr....


Rea bola ako šteniatko a tínedžer nepoddajná, sebavedomá a drzá, no práve ona vyrástla v toho najlojálnejšieho a najspoľahlivejšieho psa, ktorý ma naučil mimoriadne dôležitú vec:

ako byť šéfom a čo to znamená byť šéfom.

Kedy nepovoliť a kedy ústupom dosiahnuť svoj zámer. Vždy mala navrch a nikdy nešla do otvoreného konfliktu. Ale aj tak dosiahla svoje. A zvyšok psej spoločnosti ju akceptoval.

Disponovala neuveriteľnou psychickou silou, kombinačným potenciálom v dosahovaní svojich zámerov, avšak aj veľkou ochotou podriadiť sa našim želaniam. Teda nie od začiatku, ako som spomenula vyššie ...

Práve ona mi ukázala, ako funguje reč tela a ako sa musí chovať šéf, ak chce byt šéfom. Naše slovné povely, ktoré na to tradične my ľudia používame, s tým nemajú nič spoločné. Ale reč tela, tá teda funguje za každých okolností, ak sa naučíme jej rozumieť a používať ju.

A toto je jej posolstvo, ktoré odovzdávam ďalej vo svojej úžasnej práci a učím to ďalších ľudí. Bez nej by som to nevedela a učila by som ich len cvičiť svoje psíky. Ona mi ukázala, ako si rešpekt zaslúžiť, nie vytrénovať, ako rozumieť a komunikovať so psíkmi prirodzenejšie, v ich rodnom jazyku (nikdy nie je na škodu ovládať viac jazykov).


Ďakujeme, Rea, stále nám chýbaš, stále ma inšpiruješ ...

A toto som, prosím, bola schopná napísať až vyše roka po jej smrti. A uverejniť až po ďalších troch.

Nikam sa netreba ponáhľať. Aj to ma naučila Rea.

1/ 2024

 

Ak sa chcete inšpirovať alebo ste sa v tom trochu našli, pokojne sa ozvite. Rada pomôžem osobne či na diaľku.

 

Y2U0YWI