Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Vodičák na psíka » Výchova a disciplína
"Vodičák na psíka"

Ak ste sa práve stali čerstvým majiteľom šteniatka alebo máte doma drzého tínedžera či nového dospelého psíka a rozmýšľate o výcviku psov, rozmýšľate správne. Váš psík by určite mal absolovať výcvik, či už individuálny, alebo skupinový. Je to dobrá investícia do budúcnosti. Vo vašom okolí určite nájdete profesionálov, ktorí sa vo veci vyznajú. Treba si len vybrať toho vhodného pre vás – najlepšie takého, ktorý povedie výcvikom nielen vášho psíka, ale aj vás.

Ak ste výcvik už absolvovali a nie všetko funguje tak, ako má, nestrácajte trpezlivosť, dá sa to riešiť. Chyba nebude v psíkovi – zamyslieť sa treba nad sebou: nad svojím správaním, spôsobom komunikácie so psíkom, či skrátka nie je chyba "vo vysielači". Netrpezlivosť, rozladenosť, absencia dôvery, rešpektu alebo žiaden vzťah ku psíkovi, používanie nesprávnych techník pri cvičení, to všetko môže spôsobiť chyby alebo nevhodné reakcie psíka na vaše želania, aj keď psík výcvik absolvoval na výbornú a "až doteraz to celkom fungovalo“.

Podstata bezchybného a spokojného súžitia psíka s jeho rodinou nie je len v tom, že psík potrebuje výcvik a po jeho absolvovaní sa už nikdy nepomýli a odčíta vám z očí každé vaše želanie. Tak, ako svoje dieťa nedáte na jednorazovú „výchovu“ odborníkovi a viac sa o jeho správanie nezaujímate, ani psíkovi nestačí jeden externý výcvik - musíte s ním pracovať po celý jeho život a neustále od neho vyžadovať disciplínu. Výborné je, ak viete, ako na to. Ak si v tom nie ste celkom istý, vynaložíte množstvo energie a výsledky sa nedostavia. Aby sa vám to nestalo, preštudujte si pre istotu tento jednoduchý "vodičák na psíka“:

 

-       Od momentu príchodu psíka do vašej rodiny sa stávate šéfom vašej medzidruhovej sociálnej skupiny (prečo a ako sa stať skutočnou hlavou takejto rodiny nájdete v časti „Pes v rodine“).

-       Psík potrebuje vodcu, túto úlohu musíte zvládnuť. Ani auto sa nebude pohybovať bez šoféra!

-       Psík potrebuje stabilnú pozíciu v hierarchii rodiny: vždy je až na poslednom mieste za všetkými ľudskými členmi, vrátane detí.

-       Pozícia psíka sa stabilizuje každým okamihom jeho života a vaším vedením. Prináša mu istotu, vyrovnanosť a takú potrebnú poslušnosť v každej situácii:

 • z dverí vychádzate prvý, psík až po vás - ak to tak chcete
 • do dverí vstupujete prvý, psík až po vás - ak to tak chcete
 • psíka kŕmite až po vašom stolovaní - ak to tak chcete
 • psík nie je nikdy počas vášho stolovania pri vás a nežobre, ani na vás nezíza - toto musíte chcieť
 • psíkovi viete kedykoľvek vziať jeho jedlo alebo kosť, bez jeho protestu - toto musíte vedieť
 • nechajte deti, nech psíka kŕmia, upevnia si voči nemu svoju pozíciu (pod vaším vedením to zvládne aj trojročné dieťa) - toto nikdy nie je na škodu
 • psík má na oddych svoje stabilné miesto (vy na gauči, on na koberci)
 • hru s ním riadite vy – začínate ju, aj ju končíte - ak to chcete
 • hru s deťmi a psíkom vždy sledujete - toto musíte vždy robiť
 • pri príchode návštevy psík čaká, privíta sa až po vás - na tomto trvajte, je to slušné správanie
 • na ľudí psík neskáče, ani od radosti nie - aj na tomto trvajte, je to slušné správanie
 • pri odchode na vychádzku musíte zvýšené vzrušenie utlmiť a obojok zakladáte len pokojnému psíkovi - na tomto trvajte
 • trénujte disciplínu každý deň, veľmi mu tým pomôžete - určite to robte

-       Zabezpečte psíkovi stabilný režim počas dňa, pomáha to najmä menej sebavedomým psíkom (v určitý čas dňa jedlo, hra, tréning, oddych bez žobrania o vychádzku či hru, vychádzky každý deň a socializácia s ľuďmi, rôznymi zvieratami a inými psíkmi).

-       Aktivity na vychádzke tiež riadite vy: určujete smer vychádzky, zastavovanie, vítanie sa s inými psíkmi, učíte ho vydržať hladkanie cudzími deťmi, aj tými najmenšími, privykáte ho neznámym zvukom a ruchu mesta, neustále trénujete povely „ku mne, k nohe, sadni, ľahni, zostaň“ aj v tomto neznámom prostredí, nedovolíte mu bezdôvodne štekať na ľudí alebo zvieratá a skákať na kohokoľvek a čokoľvek.

-       Na vychádzke vás psík nikdy neťahá za sebou. Nič nesmie byť zaujímavšie ako vy. So psíkom na vôdzke nebojujete, pomocou vôdzky mu určujete jeho správanie!

-       Ak máte príliš živého a vzrušivého až nedočkavého psíka, vzrušenie a prílišnú aktivitu utlmujte vždy len pokojom. Akákoľvek nevyrovnaná reakcia z vašej strany živosť psíka neutlmí,  ale mu skôr uškodí. Dôraz klaďte na neustále vyžadovanie a trénovanie disciplíny. To spraví so psíkom zázraky.

-       Povely používajte vždy rovnaké, ústne, gestá alebo oboje, vyjadrujte ich vždy rozhodne a rázne. Akákoľvek neistota v nich sa vám vráti v podobe ich neuposlúchnutia.

-       Nikdy nezabudnite, že vôdzka je ako „telefónny drôt“ – pomocou vôdzky psíkovi odovzdávate informáciu o svojom vnútornom nastavení, o nastavení šéfa. Ak psík zistí, že ste neistý, nervózny alebo voči nemu netrpezlivý, či nahnevaný z celého dňa, vôbec vás nebude rešpektovať a pokladať za svojho šéfa - z vychádzky sa stane peklo!

-       Ak dokážete zachovať v každej situácii pokoj, rozvahu, rozhodnosť, budete dôsledný pri požiadavkách na psíka, spravodlivý a láskavý, psík vás bude rešpektovať bez výhrady. Budete preňho šéfom.

Ak máte pocit, že to presne takto robíte, ale nefunguje to, dohodnite si osobné stretnutie. Na ňom nájdeme príčinu a spoločne ju odstránime. Nemusíte nikam cestovať, prídem za vami domov.

NWRjZDll