Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Postrehy z praxe » Chyby pri adopcii psíka
Najčastejšie chyby pri a po adopcii psíka z útulku

Ak ste sa na rodinnej rade rozhodli zachrániť nejakú psiu dušičku z najbližšieho útulku, je to chvályhodné.

Len verím, že ste dôkladne prebrali svoje časové, finančné, priestorové a v neposlednom rade energetické zdroje, rozhodli ste sa správne o pohlaví, zvážili približnú veľkosť psíka, dĺžku srsti a samozrejme temperament.


Úžasné je, že stále častejšie chodím ku klientom, ktorí majú šteniatko či adolescenta z útulku. Aby však vaše dobré úmysly neboli potrestané, pripravila som pre vás pár zásad, ktoré by ste mohli zobrať do úvahy a nespravili si zo života peklo na zemi.


Takže vyvarujte sa chýb, ktoré skôr či neskôr u vás doma spôsobia úplne neprijateľné chovanie psíka. Tu sú:


1. Nerozhodnosť pri výbere jedinca, ústup zo svojich predchádzajúcich rozhodnutí spomínaných vyššie a ochota zobrať si aj viac ako jedného psíka pri pohľade na plné koterce útulku


2. Riadenie sa vzhľadom psíka, nie jeho energiou a chovaním sa


3. Ak už jeden psík v domácnosti je, neignorujte jeho názor na nového psieho člena domácnosti, jednoducho ho vezmite na prvé spoločné venčenie ešte pred konečným rozhodnutím


4. Ak ste to nespravili, rozhodli bez neho, určite spravte zoznámenie a veľkú spoločnú vychádzku po okolí ešte pred vstupom na váš pozemok či do bytu.


5. Nespravili ste zopár zoznamovacích venčení s adeptom ešte počas jeho pobytu v útulku


6. Pred vstupom na svoj pozemok ste nespravili dlhokánsku vychádzku po okolí, aby ste sa nastavili na správny vzťah spoznaním vašej vzájomnej vnútornej energie


7. Láska a pozornosť od prvej sekundy predbehla určenie pravidiel správania sa v domácnosti – nemiešajte poradie: 1. pravidlá, 2.disciplína, 3. láska


8. Žiadne ste nenastavili ani následne, máte však pre neho obrovské priehrštia náklonnosti a ľudských emócií


9. Ľútosť nad jeho neľahkou minulosťou – psík na rozdiel od človeka nerieši minulosť ani budúcnosť, len prítomnosť


10. Má neobmedzený prístup všade, či už v byte alebo na pozemku a ešte netušíte, ako to pre seba využije ... (lebo on to využije, verte mi)

.... A po prvých dňoch jeho pokojného sledovania chodu vašej domácnosti a skenovania psychickej sily a vnútornej rovnováhy každého člena vašej domácnosti začína „to chúďa“ preberať iniciatívu:


- začína sa domáhať vašej pozornosti neustále a vytrvalo (nátlak na vynútenie odmeny za nič)
- prenasleduje vás na každom kroku, vystrelí za vami takmer súčasne s vami (kontrola pohybu svojho „objektu“)
- tlačí sa pred vás vo dverách a obmedzuje vás pri pohybe (narúša váš osobný priestor a nerešpektuje autoritu vášho tela)
- zíza na vaše jedlo v ruke či dokonca skáče na stôl a linku s jedlom (kontroluje zdroje potravy)
- skáče na vás a vaše deti či návštevu (vynucuje si pozornosť a narúša osobný priestor všetkých zúčastnených)
- zíza, kňučí či šteká na vás, keď je čas na vychádzku či jedlo (vynucuje si všetko, čo chce)
- na vychádzke si lieta kde chce a ako chce, ťahá vás za sebou, nevenuje vám žiadnu pozornosť, zato zbiera odpadky po zemi, poprípade šteká na ostatných psov či ľudí

No a vtedy vás konečne napadne, že niečo je asi zle a pravdepodobne ste niekde spravili chybu. A začínate gúgliť, čo s tým a ako dosiahnuť tú pôvodnú predstavu o pokojnom, slušnom psíkovi – priateľovi na celý život, ktorému ste zachránili život a ponúkli lepší osud.


Toto sa spravidla udeje podľa mojich skúseností tak do 3 – 5 mesiacov od momentu, čo ste sa uľútostili a zobrali si ho z útulku. Ponúkli ste mu všetko a on sa vám takto odvďačil!


Vedzte, že psík nie je nevďačník, každý si zaslúži lepší osud, keď už to jeho predchádzajúci majitelia nezvládli. On len inštinktívne a podľa svojej povahy reagoval na váš absolútne nesprávny prístup slabého jedinca v prírode, čo dobrovoľne odovzdá korisť silnejšiemu.


Predstavte si, že ste na chodníku našli päťstovku alebo vám ju niekto len tak ponúkol, no nevezmete si ju? Vy by ste možno skúmali dôvody daru, psík ich neskúma, on si berie, čo sa ponúka.


Pes je riadený svojimi inštinktami a závisí od jeho povahy, či využije na zlepšenie svojej pozície všetko alebo len niečo, či dokonca nič a ešte je vám vďačný. Sú aj také psíky, ide o to, na akého natrafíte zrovna vy a ako sa v tom vyznáte ...


V prírode to však funguje inak – zvieratá zvyčajne nemajú nič zadarmo, musia sa pričiniť o to, aby nezahynuli. Ak však natrafia na „ľahkú korisť“, neváhajú, konajú.


Takže po intenzívnom gúglení na webe nájdete túto stránku a buď vám bude stačiť na zorientovanie sa, alebo sa mi ozvete, dohodneme si stretnutie u vás doma a začneme riešiť vašu neľahkú a stresujúcu situáciu.

N2RhMWZ