Šťastný pes  Svetlana Lišková  Tréning, rady a inšpirácie pre majiteľov psov 

Moje skúsenosti a vaše odhodlanie sú cestou, ktorou sa dostanete do cieľa.

 

Svetlana Lišková
Slnečná 52
900 29 Nová Dedinka
okres Senec

Mobil:  +421 902 720 376 

svetlana.liskova@gmail.com
Facebook Šťastný pes

 

 

 

 

 

Túto stránku v r. 2010 autorsky pripravila a neustále dopĺňa Svetlana Lišková. Všetky články a fotografie sú pôvodné. Ich použitie je možné len s jej súhlasom.

SPOLUPRÁCA

arr3Učím majiteľov psov ako porozumieť svojmu psíkoviAj energia, ktorá z vás vyžaruje, ovplyvní to, či vás psík bude rešpektovať a poslúchať, alebo nie.... arr3Ľudské omyly vo vzťahu človeka a psaNajčastejšie ľudské omyly vo vzťahu človeka a psa  a Najväčší komunikačný omyl vo vzťahu človeka a... arr3Ako zvládnuť konflikt na vychádzkeTak toto je podľa mojich skúseností nočná mora každého majiteľa psíka. Ľudia sa s tým pasujú... arr3Máte doma psieho tínedžera?Je vôbec možné, že to, čo sa už naučil, ako keby znovu úplne zabudol? Nič nefunguje, neposlúcha a o... arr3Ak máte hyperaktívneho psíka,nemusí to byť pre vás problém. Základnou zásadou pri vedení takéhoto psíka je pokoj, trpezlivosť,... arr3Kým privediete do rodiny druhého psíka,je treba si ujasniť niekoľko veľmi dôležitých vecí. Bude to veľký zásah nielen do vášho života, ale... arr3Prečo sa psík bojí,ako presne reagovať, ako mu pomôcť, ako strach odstrániť. Máte viac možností - poradiť sa so svojím... arr3Loptičková mánia ako stresor?Veru tak, neverte tomu, že nemôže ublížiť táto nevinná hra. Čítajte v článku Nevinné zábavky.... arr3Ako sa nenechať zmanipulovaťPsíky sú veľké manipulátory! Presvedčil sa o tom nejeden majiteľ a netušil, čo všetko môže... arr3Ako zvládnuť šteniatko,keď má zúbky ako ihličky, skáče ako loptička, nedá sa utíšiť a príbytok je hore nohami. Mnohí v tom... arr3Keď povel ku mne nefungujeJe to magický povel, ktorý zhmotňuje celý váš vzťah so psíkom. Je to povel, ktorého spoľahlivosť...

Šteniatko » Psík v puberte
Ako zvládnuť mladého psíka

Konečne ste si vydýchli, vaše šteniatko sa upokojilo, disciplína a povely poslušnosti mu nerobia žiadne problémy. Povel ku mne je perfektný doma i vonku, sadni, ľahni, čakaj či zostaň je preň alfou a omegou, prestal hrýzť
predmety a robiť neporiadok v záhrade, v byte vydrží bez dozoru pokojne oddychovať a vychádzky sú skutočne relaxom.

A zrazu to príde, máte pocit, že akosi sa mu nedarí poslúchnuť každý povel, že pri ňom príliš „rozmýšľa“ a namiesto toho, aby ho nakoniec splnil, otočí sa a ide si po svojom. Nie je to nič zvláštne, váš psík
prechádza zhruba od ôsmeho mesiaca (menšie plemená skôr) tzv. pubertou, fenky sú počas prvého hárania a po ňom menej poslušné a psíci sa snažia dominovať vo vzťahu k iným psíkom, deťom i menej istým dospelým.

Áno, aj psík prežíva pubertu, teda podobné obdobie vzdoru, vlastných názorov a ich presadzovania, ako to poznáme u detí. Samozrejme, každý psík prechádza pubertou inak, niektoré ju prežívajú búrlivejšie, u iných si ju takmer nevšimnete.

Ak ste v podobnej situácii alebo aspoň jeden z uvedených momentov sa hodí na vášho psíka, nestrácajte hlavu. Ráta sa trpezlivosť a vytváranie situácií, za ktoré môžete psíka pochváliť. Upevníte si tak autoritu šéfa a vytvoríte pokojné a láskavé prostredie.

Dôležité je:
- zachovať pokoj v každej z týchto situácií, zlosť alebo sklamanie absolútne nie sú účinné (aj keď, uznávam,  niekedy je ťažké ovládnuť sa, ale ako šéf to musíte vedieť)

- nevykonanie povelu netrestajte a nedajte najavo zlú náladu. Trvajte na vykonaní povelu akýmkoľvek spôsobom (hrou, pamlskom, hračkou až do jeho vykonania a výdatne psíka po jeho splnení pochváľte).

- neodmeňujte pozornosťou nežiaduce správanie, ako je žobranie o jedlo či hru, nátlak vo forme očného kontaktu, a naopak, ignorovať nesmiete otravovanie okoloidúcich alebo vás, nedovolené štekanie či deštrukciu. Činnosť povelom prerušte (fuj, nesmieš) a vzápätí dajte iný povel na zamestnanie mozgu (sadni, ľahni, miesto) a výdatne pochváľte. Ak nedáte iný povel po prerušení aktivity, mozog psíka sa vráti do pôvodného stavu a psík bude pokračovať v nežiaducej činnosti.

- zintenzívnite disciplínu, trénujte povely poslušnosti doma i na vychádzke a tak zamestnajte psíka s nadmierou energie alebo prejavmi dominancie či neposlušnosti

- vystavujte psíka náročnejším psychickým výzvam, pri ktorých trénujete jeho disciplínu a ovládanie sa, napríklad ho zoberte do kaviarne, kde musí poslušne čakať, kým si vy v pokoji relaxujete. Alebo ho zoberte na detské ihrisko, kde musí zniesť hladkanie úplne malými deťmi v absolútnom pokoji, bez ich oblizovania či vyskakovania na ne. Alebo na miesta s množstvom ľudí a detí a učte ho, že ich nesmie kontaktovať ani počas prechádzania okolo nich v tesnej blízkosti. Kým nemáte istotu o jeho bezchybnom správaní, určite ho majte na vôdzke, aby ste blokovali prípadnú nervozitu okoloidúcich.

- dbajte vo zvýšenej miere na svoju dôslednosť, nikdy nedajte povel, ktorého vykonanie nedokážete v danom momente skontrolovať (platí to všeobecne vo výchove psíka, ale zvlášť v období puberty)

- takisto nikdy nedajte povel, ktorý by psík z najrôznejších dôvodov v danom momente nedokázal splniť

- po pár mesiacoch toto obdobie skončí (u každého psíka je to samozrejme individuálne) a vy vyjdete z tejto situácie ako víťaz. Váš psík sa takto naučí obdivuhodnej disciplíne, bude vystupovať sebaisto a poslušne a vy zistíte, že ho môžete zobrať kdekoľvek a skutočne si to budete užívať.

Ak je napriek týmto radám situácia u vás nezvládnuteľná, pokojne ma kontaktuje a spoločne uvedieme stav na pravú mieru. 

Y2ZlNGM3MW